5 miejsc, które warto zobaczyć w Szanghaju

Bund

Bund to nadbrzeżna promenada na zachodnim brzegu rzeki Huangpu z widokiem na nabrzeże Pudong, dzielnicy finansowej znajdującej się po drugiej stronie rzeki, dzielącej Szanghaj na 2 części. Ta przestronna promenada mierzy 1,5 kilometra i gromadzi w sobie wspaniałą architekturę kolonialnych budynków jak i tych nowocześniejszych z początku XX wieku, przepięknie oświetlonych nocą.

Promenada Bund Szanghaj Chiny

To co na pewno musisz zobaczyć będąc w Bund to:

  • mur zakochanych,
  • cudowny, mozaikowy sufit zdobiący Pudong Development Bank,
  • galerię plakatów filmowych w Peace Hotel,
  • muzeum znajdujące się w Astor House Hotel.

Wieżowce Pudong

Pudong to dzielnica finansowa Szanghaju położona naprzeciwko Bundu nad rzeką Huangpu. To tutaj znajdują się przeogromne, najwyższe na świecie drapacze chmur. Ciekawostką jest, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu było to głównie pole uprawne, ale obecnie jest najszybciej rozwijającym się miastem na ziemi.

Wieżowce Pudong Szanghaj Chiny

Tutaj możesz przeglądać ekskluzywne centra handlowe znajdujące się u podnóża wszystkich drapaczy chmur z wieloma tarasami widokowymi.

Poruszanie się po Pudong jest łatwe, ponieważ między budynkami znajduje się podwyższona ścieżka dla pieszych, co ułatwia przechodzenie od jednego wieżowca do drugiego.

Wieża Jin Mao

420-metrowa Wieża Jin Mao to trzecia najwyższa wieża w Szanghaju i jedyny taras widokowy, który oferuje niezakłócone widoki 360 stopni, co oznacza, że można obserwować całą panoramę miasta, dookoła wieży.

Wieża Jin Mao Szanghaj Chiny

W wieży znajduje się Grand Hyatt Hotel, oferujący swoim klientom 555 pokoi z zapierającym dech w piersiach widokiem na 38 najwyższych piętrach. Dolne piętra pełnią rolę biurowców.

Shanghai World Financial Center

Ta oryginalna budowla, żartobliwie nazywana przez niektórych „otwieraczem do butelek” to budynek znajdujący się w czołówce najwyższych budynków świata. Tarasy widokowe znajdują się na 97. i 100. piętrze.

Shanghai World Financial Center Szanghaj Chiny

Co prawda, ze względu na swoją budowę, budynek nie oferuje widoku 360 stopni, ale z jego szczytu doskonale widać wieżę telewizyjną Oriental Pearl oraz rzekę Huangpu. Do dyspozycji zwiedzających jest także szklana podłoga, mierząca 55 metrów, dzięki której można zobaczyć szczyt Pearl Tower.

Oriental Pearl TV Tower

Oriental Pearl Tower to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w całym Szanghaju. Wieża ma 468 metrów i jest piątą pod względem wysokości wieżą na świecie. W wieży znajdują się tarasy widokowe (na wysokości 263 m, 339 m, 342 m) i restauracja (267 m). Przy dobrej pogodzie z najwyższej platformy rozpościera się widok ze 100-kilometrową widocznością.

Oriental Pearl TV Tower Szanghaj Chiny

Yu Garden

Chociaż obszar wokół Yu Garden jest skomercjalizowany, a sam ogród nie jest tak imponujący jak klasyczne ogrody Suzhou, jest to jeden z niewielu starych zabytków pozostałych w Szanghaju i cenny fragment szybko zanikającej przeszłości miasta.

Zamówiony został w 1559 roku przez urzędnika pana Yunduan z dynastii Ming, a jego budowa trwała prawie dwie dekady. Został zaprojektowany przez znanego architekta Zhanga Nanyanga.

W połowie XIX wieku to tutaj Stowarzyszenie Małych Mieczy zaplanowało powstanie przeciwko francuskim kolonistom, którzy zniszczyli ogród podczas pierwszej wojny opiumowej. Po spacerze po stawach wypełnionych karpiami oraz w ogrodach skalnych i gajach bambusowych odwiedź małe muzeum poświęcone powstaniu Towarzystwa Małych Mieczy.

Yu Garden Szanghaj Chiny

Shanghai Museum

Powiedzenie „nie oceniaj książki po okładce” z pewnością odnosi się do Muzeum Szanghaju, którego fasada – zaprojektowana tak, aby wyglądać jak starożytne naczynie do gotowania z brązu zwane ding – nie jest przyjemna dla oka. Natomiast w środku znajduje się ponad 120 000 eksponatów rozmieszczonych w 11 galeriach. Zwiedzający mają okazję obejrzeć obrazy, brązy, ceramikę, rzeźby, jadeit, kaligrafię, meble z dynastii Ming i Qing, monety i biżuterię. Galeria sukien i kostiumów prezentuje misterne prace ręczne niektórych z 55 grup mniejszości etnicznych w Chinach. Oznakowanie w języku angielskim jest całkiem dobre i dostępne są przewodniki audio.

Muzeum w Szanghaju Szanghaj CHiny

People’s Square

People’s Square (Plac Ludowy) to ogromny plac publiczny, znajdujący się w centrum Szanghaju, na którym mieszkańcy miasta spędzają całe dnie spacerując, ćwicząc tai chi i puszczając latawce. Dziadkowie siedzą, piją herbatę z termosów i plotkują.

Wieczorem tancerze balowi organizują tutaj lekcje grupowe. Szacuje się, że to tutaj znajduje się najbardziej ruchliwa stacja metra w Chinach, obsługująca codziennie około 700 000 osób.

Plac Ludowy jest siedzibą Muzeum Szanghaju i Centrum Wystawienniczego Urbanistyki w Szanghaju. Dla dzieci jest mały park rozrywki z niedrogimi przejażdżkami. Tutejsze weekendy są niezwykle pracowite, szczególnie na Xizang Road.

Plac ludowy Szanghaj Chiny

Świątynia Jade Buddha

Świątynia ta ma mniej niż 100 lat i wg chińskich standardów uważana jest za nową. Zaprojektowana i wybudowana w stylu dynastii Song, z symetrycznymi salami i dziedzińcami, odwróconymi okapami i jasnożółtymi ścianami.

Świątynia przetrwała rewolucję kulturalną dzięki mnichom, którzy naklejali portrety Mao Zedonga na zewnętrznych ścianach tak, że Czerwonogwardziści nie byli w stanie zniszczyć murów bez zburzenia twarzy Mao, dzięki czemu budowla przetrwała.

Największą atrakcją jest tutaj 2-metrowy siedzący, sprowadzony do Szanghaju z Birmy, Budda, wykonany z białego jadeitu w szacie z drogocennych klejnotów. Jeśli przyjedziesz na festiwal, bądź przygotowany na radosny chaos.

Muzeum Jade Buddha Szanghaj Chiny

Xintiandi

Większość mieszkańców Szanghaju mieszkała kiedyś w shikumen (kamienne domy z bramą), ale teraz, gdy wiele z tych domów została zburzona, a na ich miejscu powstały wieżowce, osiem akrów terenów z shikumen zostało przekształconych w ekskluzywny kompleks handlowo-gastronomiczny o nazwie Xintiandi lub „Nowe niebo na ziemi”. Restauracje i kawiarnie są tu oblegane w dzień i w nocy, zwłaszcza gdy jest ciepło, a miejsca siedzące na zewnątrz pozwalają na spędzanie czasu z innymi ludźmi.

Aby lepiej zrozumieć historię tego obszaru, koniecznie odwiedź Muzeum Otwartego Domu Shikumen, które jest wypełnione artefaktami i meblami zebranymi z pobliskich domów, które są obecnie sklepami.

Xintiandi kamienne domy Szanghaj Chiny

Zobacz także