5 miejsc, które warto zobaczyć w Toskanii

Toskania to jedna z najbardziej malowniczych i atrakcyjnych lokalizacji we Włoszech, pod względem widoków i architektury. Ze względu na swoje położenie, nasłonecznione stoki i panujący tam klimat, to także idealne miejsce dla winiarni.

Toskania zlokalizowana jest nad Morzem Liguryjskim i Tyrreńskim, przynależą do niej Wyspy Toskańskie, a jej stolicą jest Florencja. Podzielona jest na 10 jednostek administracyjnych, tzw. prowincji. Toskania to piękne wzgórza i góry, często z kamieniołomami z których wydobywa się toskański marmur. To także klimatyczne wioski, lokalne restauracje oraz piaszczyste plaże z dostępem do ciepłego morza.

Wzgórza Toskania Włochy

Florencja

Region obfituje także we wspaniałe historyczne zabytki. Obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania będzie na pewno Florencja, którą można zwiedzić w ciągu jednego dnia, zobaczyć zabytkowe kościoły, most Ponte Vecchio (Most Złotników), najstarszy florencki most, wybudowany w latach 1335-1345, który swoją nazwę zawdzięcza licznym zakładom złotników i jubilerów w okolicy.

Most Złotników Toskania Włochy

Jeżeli chodzi o kolejność zwiedzania lokalizacji we Florencji, to na pewno dobrym punktem na rozpoczęcie podróży będzie ratusz znany jako Palazzo della Signoria, ze względu na swoją bliską odległość od Piazza della Signoria – placu, którego budowa zakończyła się w XIV wieku i na którym znajdziemy takie zabytki jak Fontanna Neptuna, Dawid (czyli kopia rzeźby Michała Anioła), czy rzeźbę Herkules i Kakus, autorstwa Bandinellego.

Koniecznością jest wizyta w przepięknym pałacu Palazzo Vecchio, który jest połączeniem różnych stylów w architekturze, starożytnych ruin, średniowiecznej fortecy oraz renesansowych komnat z wyjątkowymi dziełami sztuki.

Pałac jest nie tylko miejscem dla zwiedzających, ale stanowi także stanowisko archeologiczne, ze względu na swoje położenie na szczycie starożytnego teatru rzymskiej kolonii z I wieku n.e.

Siena

Kolejną lokalizacją będzie Siena, miasto uznawane za jedno z najładniejszych w Toskanii, a za sprawą swoich mniejszych rozmiarów i zwartej budowy, jest ono idealne do zwiedzania. W mieście znajduje się wyjątkowy, wykładany cegłą plac w kształcie muszli – Piazza del Campo, przy którym znajduje się mnóstwo doskonałych restauracji, idealnych na romantyczną kolację we dwoje.

Dachówki w Sienie Toskania Włochy

Zwiedzając Siene koniecznie należy odwiedzić Katedrę, stanowiącą jedno z najbardziej istotnych dzieł architektury gotyckiej w całych Włoszech, która zachwyca zarówno od środka jak i na zewnątrz. Od wewnątrz widać tę dbałość o każdy detal oraz zagospodarowanie każdego centymetra. Z zewnątrz katedra zawiera wiele elementów stworzonych z białego kamienia oraz marmurów jak i wysublimowane freski. Katedra ta stała się ikoną miasta i znajduje się na Piazza del Duomo, w historycznym centrum miasta.

Piazza del Campo to główny plac Sieny, który łączy przepiękną, otaczającą plac architekturę z rozrywką i turystyką, za sprawą licznych restauracji, barów i wesołej atmosfery. To tutaj znajdziemy miejsce na odpoczynek i relaks podczas zwiedzania, udamy się na romantyczną kolację we dwoje, czy na coś mocniejszego do jednego z barów.

Piza

Lokalizacja, której nie trzeba nikomu przedstawiać, to Piza razem ze swoją Krzywą Wieżą. Jak można się domyśleć krzywizna, tej zbudowanej z białego marmuru, ważącej 104 tony wieży, nie wynika z architektonicznych planów.

Kilka lat po rozpoczęciu budowy, wieża zaczęła się przechylać. Pomimo wielu prób jej wyprostowania, wszelkie starania przynosiły odwrotny efekt, a sama budowa zamknęła się w 3 etapach i trwała aż 199 lat.

Krzywa Wieża w Pizie Toskania Włochy

Elba

Największą wyspą z rejonu Toskanii jest Elba, do której podróż wiąże się z 10-minutowym rejsem promem z portu Piombino. Wyspa staje się coraz atrakcyjniejszym punktem na mapie, głównie ze względu na dobrą lokalizację do nurkowania przy klifowym wybrzeżu oraz historyczne atrakcje i zapierające dech w piersiach widoki.

Wyspa Elba Toskania Włochy

To co koniecznie trzeba zobaczyć będąc na wyspie Elba, to z pewnością malownicze nadmorskie kurorty Procchio i Marciana Manina oraz wioska Marciana, w którym znajdują się ruiny zamku. Istnieje także możliwość dostania się na najwyższy szczyt wyspy, Monte Capanne, za pomocą kolejki liniowej i podziwiania Elby z góry.

Karnawał w Viareggio

Karnawał w Viareggio pierwszy raz miał miejsce w 1837 roku i obchodzony jest na przełomie stycznia i lutego. Jest to drugi co do wielkości karnawał we Włoszech, pierwszy z nich, ten najpopularniejszy ma miejsce w Wenecji, jednak ten w Viareggio jest równie atrakcyjny. Viareggio to nadmorskie miasteczko położone na północ od Pizy. Odbywający się tam karnawał trwa zarówno w dzień jak i w nocy, kiedy to tłumnie na ulice miasta wychodzą biesiadnicy w kostiumach, maskach, świetnie bawiąc się i świętując. Przez większość miesiąca odbywają się różne imprezy towarzyszące karnawałowi.

Karnawał w Viareggio Toskania Włochy

Największą atrakcją parady karnawałowej są stworzone z papieru, głównie z gazet oraz gliny, przeogromne figurki, przedstawiające postaci mitologiczne, historyczne, a także z czasów obecnych, szczególną popularnością cieszą się karykatury polityków.

Figury te są niesione przez tłum i podziwiane przez uczestników parady.

Zobacz także