5 miejsc, które warto zobaczyć na Bali

Bali należy do jednych z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych na całym świecie. Oczywiście może się to wiązać z większym ruchem w tych bardziej atrakcyjnych turystycznie rejonach, jednak na pewno warto, a miłośnicy spokojniejszego wypoczynku także znajdą coś dla siebie. Bali to nie tylko rajskie plaże, ale także wycieczki w głąb dżungli, spacery w towarzystwie pięknej przyrody, magicznych wodospadów oraz wulkanicznych szczytów.

Pura Tanah Lot

Pura Tanah Lot to jedna z najbardziej charakterystycznych świątyń na Bali. Znajduje się w miejscowości Tabanan, ok. 20 km na północny-zachód od Kuty, na kamienistej skale kilka metrów od brzegu, na morzu Balijskim, stąd jej nazwa, która w dosłownym tłumaczeniu oznacza „wyspę pośrodku morza”. Miejsce to jest nie tylko ciekawostką dla turystów, ale także ważną świątynią dla lokalnych mieszkańców.

Świątynia Pura Tanah Lot Bali Indonezja

Świątynia została wybudowana w XVI wieku, na zlecenie księdza, który nakazał jej zbudowanie miejscowym rybakom. W związku z utrudnionym dostępem, świątynie „zwiedza się” z brzegu, a na jej teren mogą wejść tylko wybrani, upoważnieni do postawienia stopy w tym świętym miejscu. Od czasu do czasu, w momencie odpływu można dostać się pod samą skałę i dostrzec małą jaskinię wypełnioną „świętą wodą” – atrakcja ta cieszy się dużym zainteresowaniem.

Gunung Batur

Gunung Batur to święty wulkan, który pozostaje aktywny i stanowi jedno z miejsc na romantyczne podróże zakochanych zwiedzających wyspę.

Mimo tego, że jest to spacer pod górę, kąt nachylenia jest na tyle niski, że każdy da radę dotrzeć na szczyt wulkanu, dobrze oznaczonymi do tego ścieżkami, w ciągu kilku godzin.

Gunung Batur Bali Indonezja

Wulkan znajduje się w rejonie Kintamani, ok. godzinę jazdy samochodem od Ubud. Jedną z atrakcji podczas wycieczki jest piknik w okolicy krateru, podczas którego można skosztować chociażby jajka ugotowanego właśnie w tym wulkanie! Przy sprzyjającej pogodzie możemy nacieszyć się oszałamiającym widokiem otaczającego pasma górskiego oraz jeziora Batur, które stanowi główne źródło wody na wyspie.

Świątynia Uluwatu

Świątynia Uluwatu ze względu na swoje malownicze usytuowanie na szczycie klifu, obok morza obleganego przez surferów, jest jedną z najpopularniejszych świątyń na Bali. Najlepszym momentem na odwiedzenie tej lokalizacji są zdecydowanie chwile podczas zachodu słońca – skąpana w słońcu świątynia i morze są widokami nie do opisania.

Świątynia Uluwatu Bali Indonezja

Sama świątynia powstała prawdopodobnie w okolicach X wieku. Twierdzi się, że to właśnie ona miała chronić Bali, wraz z małpami zamieszkującymi okoliczny las, przed złymi morskimi duchami. Jeżeli chodzi o zwiedzanie to jedynymi osobami, które mogą wejść do tej świątyni są wyznawcy Hindu, ale nie stoi to na przeszkodzie, aby odwiedzać to miejsce chociażby dla pięknego widoku, zachodu słońca oraz pokazu tańca tancerzy Kecaka, które mają tutaj często miejsce.

Małpi Las: Ubud Monkey Forest

Ten Małpi Las, nazywany także Sanktuarium Świętego Lasu Małp w Ubud, to pozycja, która powinna znaleźć się na każdej liście obowiązkowych lokalizacji do zwiedzenia na Bali, każdego turysty. Każdy będzie zachwycony wizytą w tym miejscu, w szczególności pasjonaci zwierząt i… fotografii, bo mieszkające w tym lesie małpy to zdecydowanie bardzo wdzięczni modele.

Wizyta w sanktuarium to wspaniała okazja żeby zaobserwować małpy, w szczególności makaki, w ich naturalnym środowisku, z samego bliska. Wszystko to w otoczeniu dzikiej dżungli.

Ubud Monkey Forest Bali Indonezja

Las ma na celu osiągnięcie jak największej koegzystencji małp z człowiekiem, ale stanowi także miejsce w którym znajdują się rzadkie okazy roślin, ale także gdzie prowadzi się obserwacje i badania w oparciu o zachowania makaków oraz ich zdolności wchodzenia w interakcje między sobą jak i z człowiekiem.

Oczywiście w lesie obowiązują trochę inne zasady i zwiedzając powinniśmy pamiętać o tym, aby przede wszystkim utrzymywać dystans, nie podchodzić zbyt blisko makaków, unikać kontaktu wzrokowego z nimi i pod żadnym pozorem się do nich nie uśmiechać, co może zostać odebrane jako przejaw naszej agresji w ich kierunku.

Tarasy ryżowe

Jeżeli jesteś fotografem, albo marzy Ci się ultra instagramowa sesja, to koniecznie musisz odwiedzić tarasy ryżowe w Tegallaland czy Jatiluwih. Oczywiście nie ma nic za darmo więc przygotuj się na to, że lokalni mieszkańcy będą pobierać od Ciebie opłaty za wejście czy parking.

Tarasy ryżowe Tegallang Jatiluwih Bali Indonezja

Tarasy w Tegallang znajdują się w ok. 30-minutowej odległości od Ubud i są jednymi z popularniejszych pól ryżowych w regionie, te mniej zatłoczone, w Jatiluwih, znajdują się 90 minut od Ubud i obejmują obszar 600 hektarów. Obie z lokalizacji posiadają tradycyjny system nawadniania „subak”, powstały w IX w.

Sukawati – artystyczny targ

Sukawati Art Market to tańsza i cichsza alternatywa dla pobliskiego targu Ubud i innych popularnych miejsc na południu Bali. Kupujący znajdą tam setki ręcznie wykonanych dzieł sztuki na sprzedaż, od oprawionych w ramy obrazów przedstawiających życie na farmie po duże drewniane rzeźby hinduskich bóstw, ale także inne dekoracje, jak i kolorowe, wzorzyste ubrania, ręcznie robioną biżuterię i inne. Tylko nie zapomnij się targować!

Sukawati Artystyczny targ Bali Indonezja

Wodospad Tukad Cepung

Tukad Cepung, to wodospad położony we wschodniej części Bali, należący do najbardziej fotogenicznych wodospadów na wyspie. Miejsce w którym się znajduje jest niewielkie, dość kameralne, za sprawą czego robi duże wrażenie na podróżnikach, którzy gotowi są pokonać liczne schody i przejścia, aby go zobaczyć. Dodatkową atrakcją nadającą charakteru temu miejscu, są promienie słońca przedzierające się i oświetlające wodospad w wybranych godzinach. Ze względu na dużą popularność polecamy udać się w okolice wodospadu w godzinach porannych.

Tukad Cepung Wodospad Bali Indonezja

Zobacz także