5 miejsc w Europie, które musisz zwiedzić, część 1

Jednym marzy się beztroski wypoczynek i dwa leniwe tygodnie na plaży, inni chcieliby zwiedzić wszystkie znaczące historycznie lokalizacje. Bez względu na tym jakie są Twoje upodobania i wizja udanych wczasów, są takie miejsca na mapie, które powinien zobaczyć każdy turysta podróżujący po Europie.

Z poniższego wpisu dowiesz się o miejsca, które koniecznie musisz wiedzieć w poniższych europejskich państwach:

  • Włochy
  • Portugalia
  • Hiszpania
  • Chorwacja
  • Grecja

Zwiedzanie 5 miejsc w Europie

1. Toskania, Włochy

Toskania to jedna z najbardziej malowniczych i atrakcyjnych lokalizacji we Włoszech, pod względem widoków i architektury. Ze względu na swoje położenie, nasłonecznione stoki i panujący tam klimat, to także idealne miejsce dla winiarni.

Wzgórza Toskania Włochy

Toskania zlokalizowana jest nad Morzem Liguryjskim i Tyrreńskim, przynależą do niej Wyspy Toskańskie, a jej stolicą jest Florencja. Toskania to piękne wzgórza i góry, często z kamieniołomami z których wydobywa się toskański marmur. To także klimatyczne wioski, lokalne restauracje oraz piaszczyste plaże z dostępem do ciepłego morza.

Most Złotników Toskania Włochy

Region obfituje także we wspaniałe historyczne zabytki. Obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania będzie na pewno Florencja, którą można zwiedzić w ciągu jednego dnia, zobaczyć zabytkowe kościoły, most Ponte Vecchio (Most Złotników), najstarszy florencki most, wybudowany w latach 1335-1345, który swoją nazwę zawdzięcza licznym zakładom złotników i jubilerów w okolicy.

Dachówki w Sienie Toskania Włochy

Kolejną lokalizacją będzie Siena, miasto uznawane za jedno z najładniejszych w Toskanii, a za sprawą swoich mniejszych rozmiarów i zwartej budowy, jest ono idealne do zwiedzania. W mieście znajduje się wyjątkowy, wykładany cegłą plac w kształcie muszli – Piazza del Campo, przy którym znajduje się mnóstwo doskonałych restauracji, idealnych na romantyczną kolację we dwoje.

Krzywa Wieża w Pizie Toskania Włochy

Lokalizacja, której nie trzeba nikomu przedstawiać, to Piza razem ze swoją Krzywą Wieżą. Jak można się domyśleć krzywizna, tej zbudowanej z białego marmuru, ważącej 104 tony wieży, nie wynika z architektonicznych planów. Kilka lat po rozpoczęciu budowy, wieża zaczęła się przechylać. Pomimo wielu prób jej wyprostowania, wszelkie starania przynosiły odwrotny efekt, a sama budowa zamknęła się w 3 etapach i trwała aż 199 lat.

2. Lizbona, Portugalia

Pomimo tego, że Lizbona to stolica Portugalii, a zarazem jej największe miasto, daleko jej od typowego głośnego i bezdusznego miasta. To czym Lizbona może się pochwalić to zdecydowanie urok i charakter rodem małych miasteczek. Za sprawą pięknej architektury oraz  wyjątkowego położenia na siedmiu wzgórzach, nad rzeką Tag, tuż przy Oceanie Atlantyckim, jest to obowiązkowy punkt na mapie, każdego kto ceni sobie piękne widoki i walory estetyczne miasta.

Ulica Rua da Bica de Duarte Belo to chyba najbardziej rozpoznawalne miejsce w Lizbonie, z widokiem na rzekę Tejo, wraz z kolorowymi fasadami budynków oraz żółtymi windami Elevador de Bica, którymi możemy wjechać na górę, bądź zjechać w dół ulicy.

Rua da Bica de Duarte Belo Lizbona Portugalia

Będąc w Lizbonie na pewno należy zajrzeć do Klasztoru Hieronimitów – najstarszego zabytku w całej Portugalii, w stylu manuelińskim, będącym stylem typowym dla Portugalii. Budynek jest połączeniem stylu gotyckiego z renesansowym, którego budowa rozpoczęła się w XVI wieku.

Klasztor Hieronimitów Lizbona Portugalia

Kolejne miejsce to Praça do Comércio, to potężny plac o wymiarach 180 na 200 metrów, znajdujący się w centrum Lizbony, zwany także placem zamkowym, ze względu na fakt, że to przy nim mieścił się Pałac Ribeira, który został zniszczony w 1755 roku na skutek trzęsienia ziemi.

Jedną z najsłynniejszych atrakcji Lizbony jest przejażdżka słynnym tramwajem nr 28, który przemierza siedmiokilometrową trasę po mieście, niekiedy mijając na centymetry zaparkowane samochody, czy też piękne, stare kamienice.

Tramwaj nr 28 Lizbona Portugalia

Wieża Belem to wspaniały lizboński zabytek wpisany na listę UNESCO, wyróżniający się nie tylko wielką ilością detali, ale także lokalizacją u ujścia rzeki Tag do oceanu. Ze względu na swoje położenie, wieża ta w przeszłości wykorzystywana była jako więzienie, punkt obsługi telegrafu oraz miejsce w którym wpływające do lizbońskiego portu statki wnosiły opłaty.

Wieża Belem Lizbona Portugalia

3. Barcelona, Hiszpania

Barcelona to popularne turystyczne miasto, znajdujące się nad Morzem Śródziemnym, w północno-wschodniej części Hiszpanii. Ze względu na swoje atrakcyjne położenie oraz niespotykaną nigdzie indziej architekturę, będzie idealnym miejscem dla osób poszukujących odpoczynku na plaży, połączonego ze zwiedzaniem.

Casa Mila Barcelona Hiszpania

W związku z tym, że sama Barcelona posiada u siebie aż 9 zabytków wpisanych na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, to możemy mieć pewność, że mamy zagwarantowane kilka dni intensywnego zwiedzania. Do popularnych zabytków należą:

Park Güell, duży ogród znajdujący się w południowo-centralnej części miasta, zaprojektowany przez Antoniego Gaudiego. Ogród powstawał 14 lat (1900-1914), niestety nigdy nie został ukończony. W parku znajduje się między innymi dom Gaudiego, Sala Kolumnowa, zabytkowa brama i schody.

Park Güell Barcelona Hiszpania

Casa Milà, budynek znajdujący się w centralnej części Barcelony, zaprojektowany przez Anoniego Gaudiego jako odpowiedź na brak ciekawych budynków w mieście. Z czasem dostał on przydomek „Kamieniołom”, ze względu na swój ciężki, kamienny wygląd.

Sagrada Família Barcelona Hiszpania

Sagrada Família, to jeden z najpopularniejszych budynków Barcelony, zaprojektowany przez Antoniego Gaudiego, uważany za jego największe architektoniczne osiągnięcie. To secesyjny kościół, którego budowę rozpoczęto w 1882 roku i nigdy jej nie ukończono – do dziś trwają nad nią prace.

4. Dubrownik, Chorwacja

Dubrownik to miasto w Chorwacji, położone w południowej Dalmacji nad Morzem Adriatyckim, kiedyś słynące z handlu, a teraz żyjące głównie z turystyki. Jego nazwa pochodzi od lasu dębowego, który w przeszłości porastał wzgórza Srd. Mimo tego, że Dubrownik to także plaże, to jego atrakcyjność to przede wszystkim zabytki, wspaniała architektura, pyszna kuchnia i liczne atrakcje, a także zapierające dech w piersiach widoki, sprawiające, że miejsce to jest fotografowane niezwykle często. Będąc w Chorwacji koniecznie musisz zwiedzić poniższe lokalizacje.

Port Dubrownik Chorwacja

Stari Grad – chorwackie stare miasto, najstarsza część miasta, wpisana na listę dziedzictwa narodowego UNESCO.

Brama Pile – brama znajdująca się w zachodniej części miasta, wybudowana w 1537 roku. Przed jej wejściem stoi posąg przedstawiający postać Św. Błażeja, patrona Dubrownika. Po przejściu przez bramę dostajemy się do miasta poprzez kamienny most nad dawną fosą.

Fontanna Onufrego – zlokalizowana w pobliżu fontanny Pile. Ta wielka fontanna w kształcie walca, wybudowana w 1483 roku, to jeden z symboli miasta. Jeżeli chcemy, aby nasze życzenie się spełniło, musimy koniecznie napić się wody z jednego z 16 kranów znajdujących się w ustach maszkaronów ozdabiających fontannę.

Fontanna Onufrego Dubrownik Chorwacja

Klasztor Franciszkanów – ten zabytkowy klasztor, znajdujący się w okolicy bramy, jest miejscem spokojnym i oddalonym od miejskiego szumu. Cały kompleks to klasztor, ale także muzeum, kościół, biblioteka oraz apteka – powstała w 1317 roku, będąca trzecią najstarszą apteką na świecie!

Wystawa War Photo Limited – stała wystawa zdjęć wojennych zlokalizowana w Muzeum pozostałości wojennych. Na wystawie znajdziemy przede wszystkim zdjęcia z wojny w Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa.

Stary Port Dubrownik Chorwacja

Stary Port – ten malowniczy port, który niegdyś był strategicznym punktem chorwackiego handlu, obecnie to miejsce z którego można wypłynąć na rejs na okoliczne wyspy, bądź skorzystać z wodnych taksówek.

5. Ateny, Grecja

Ateny to stolica Grecji, a jednocześnie jej największe miasto. Stanowi jedną z najpopularniejszych turystycznych destynacji w Europie. Położona w regionie Attyka to prawdziwy raj dla turystów nastawionych na zwiedzanie i poznanie historii miasta.

Akropol Ateny Grecja

Najważniejszym punktem dla każdego zwiedzającego będzie Akropol, serce miasta, zwany w przeszłości Światem Bogów. To właśnie tutaj mieszkańcy oddawali cześć tym największym bogom wg greckiej mitologii – Zeusowi, Atenie czy Posejdonowi. Najbardziej rozpoznawalną budowlą jest Panteon – świątynia główna uznawana za dom Ateny, której zadaniem było sprawowanie pieczy nad skarbcem ukrytym poniżej.

Zabytki Ateny Grecja

Jeżeli interesuje nas historia starożytna, to z pewnością musimy odwiedzić Muzeum Archeologiczne, największe muzeum w całej Grecji, gdzie wiek najstarszych eksponatów sięga szóstego stulecia p.n.e.

Ateńskie wzgórza to idealny punkt widokowy na całe Ateny, które można oglądać także nocą, ze względu na klimatyczne oświetlenie. Natomiast jeżeli zależy Ci na odrobinie spokoju i wytchnienia po całym dniu zwiedzania, to zajrzyj do ogrodów narodowych, powstałych w XIX w. dla żony Ottona I. W ogrodach kwitły rzadkie bądź nieobecne w regionie, sprowadzane z całego świata kwiaty. Ogrody idealnie sprawdzą się jako schronienie przed greckim słońcem.

Ateńskie wzgórza Ateny Grecja

Agora ateńska to swojego rodzaju rynek, który starożytnym ateńczykom służył jako miejsce spotkań i rozrywki. To tam znajdowały się biblioteki, świątynie, teatry czy sklepy. Ateńska agora posiada ruiny świątyni Hefajstosa i Ateny.

Odeon Ateny Grecja

Odeon to spektakularny, jeden z większych, zabytków. Odeon to miejsce wzorowane na starożytnych teatrach rzymskich. Mieścił na swoich „trybunach” ok. 6 tys. widzów. To tu organizowane były wszelkie przedstawienia czy konkursy muzyczne.