Wakacje samolotem, autokarem czy samochodem?

Jeżeli wydaje Ci się, że wybranie wakacyjnej destynacji oraz dojście do porozumienia co do terminu wakacji to koniec podejmowania decyzji – nic bardziej mylnego. Prędzej czy później stajemy przed wyborem środka transportu, który umożliwi nam dotarcie do celu naszego wakacyjnego odpoczynku.

Organizując wakacje, czy to w pojedynkę, z rodziną czy przyjaciółmi, do wyboru mamy zazwyczaj trzy główne środki transportu: samochód, samolot i autokar. Każde z rozwiązań ma swoje mniej lub bardziej oczywiste wady i zalety.

Wakacje samochodem – wady i zalety

Wg raportu przygotowanego przez SW Reaserch, samochód to najczęściej wybierany wakacyjny środek transportu do podróży po Polsce – wybiera go aż 60% Polaków. W przypadku podróży zagranicznych samochód jest mniej popularnym rozwiązaniem, na które decyduje się tylko 25% pytanych osób. Główną przyczyną tej dysproporcji jest przede wszystkim ilość kilometrów do pokonania, aby dostać się do wakacyjnej destynacji, a co za tym idzie czasu jaki dana podróż będzie trwała. Należy pamiętać jednak, że być może lot sam w sobie będzie trwał krócej niż podróż samochodem, to jednak do czasu wliczanego w podróż samolotem należy doliczyć czas oczekiwania na odprawę, ewentualne przesiadki i opóźnienia.

wakacje samochodem wady i zalety 01

Podróżowanie samochodem ma swoje liczne zalety. Przede wszystkim to my decydujemy o tempie podróży, trasie i liczbie postojów. Często taką podróż można połączyć ze zwiedzaniem dodatkowych atrakcji na trasie czy nawet lekko z niej zbaczając. Co więcej, nie jesteśmy skazani na harmonogram linii lotniczych, a w podróż możemy wyruszyć o dowolnej godzinie, co, w połączeniu z możliwością nagłych postojów, może mieć duże znaczenie w przypadku rodzin z małymi dziećmi.

Swoboda i dowolność podczas podróży samochodem objawia się także w większej ładowności samochodu. Oczywiście, to ile uda nam się spakować do samochodu zależy od modelu auta jak i ilości współpasażerów, ale jest wielce prawdopodobne, że więcej zmieścimy do samochodu, niż do walizek samolotowych ograniczonych gabarytami i limitami wagowymi. Dodatkowo, podczas szykowania bagażów do samochodu, nie musimy mieć na uwadze restrykcji typu przewóz ostrych przedmiotów czy wody w bagażu podręcznym. Jeżeli posiadasz bagażnik rowerowy, to przewóz rowerów także nie będzie dla Ciebie problemem.

Jeżeli zależy nam na oszczędnościach, to podróż samochodem może okazać się tańszym rozwiązaniem, szczególnie na mniej popularnych trasach czy w przypadku jeżeli nie udało nam się wykupić samolotowych biletów last minute w atrakcyjnej cenie.

wakacje samochodem wady i zalety 02

Pisząc o wadach podróżowania samochodem, na pewno należy wspomnieć o wysokich kosztach paliwa. Jeżeli podróżujemy bez współpasażerów, kilkuset kilometrowa trasa może okazać się kompletnie nieopłacalna. Jeżeli podróż będzie trwała więcej niż jeden dzień, to pod warunkiem, że nie chcemy spędzić nocy w naszym aucie, do kosztów podróży musimy doliczyć opłatę za hotel dla wszystkich pasażerów. No i oczywiste jest, że przespane godziny, w odróżnieniu od podróżowania autokarem czy samolotem, nie zbliżają nas do celu podróży. Jeżeli podróżujemy w okolicach weekendów bądź w gorącym okresie wakacyjnym, to nawet kilkugodzinne korki w niektórych okolicach będą nie do uniknięcia.

To o czym koniecznie należy pamiętać jeżeli decydujemy się na długą trasę naszym samochodem, to gruntowna kontrola naszego pojazdu, sprawdzenie poziomu paliwa, ciśnienia w oponach i innych parametrów przed wyruszeniem w drogę. Setki kilometrów pokonanych na przestrzeni kilkunastu godzin, mogą obnażyć nawet najbardziej skrywane usterki w naszym samochodzie.

Zalety podróżowania samochodem:

 • swoboda postojów oraz godzin podróżowania,
 • możliwość spakowania większej ilości bagażu,
 • wygodna alternatywna dla osób podróżujących z dziećmi.

Wady podróżowania samochodem:

 • wysokie ceny paliwa,
 • konieczność prowadzenia samochodu oraz przerw na odpoczynek,
 • brak dostępu do toalety podczas jazdy na autostradach,
 • opłaty za jazdę po autostradzie.

Gdzie na wakacje samochodem?

Niektóre destynacje bardziej od innych będą lepszym wyborem jako cel naszej wakacyjnej podróży samochodem.

Czynniki istotne podczas jazdy samochodem to na pewno jakość dostępnej trasy, fakt czy jest to autostrada, droga ekspresowa czy zwykła trasa. Jeżeli planujemy liczne postoje to dobrze zwrócić uwagę na atrakcyjność danej trasy, czy przebiega ona w okolicach turystycznych miast czy miejsc gdzie będzie można zjeść dobry obiad.

wakacje w polsce 01

Ze względu na to iż dana trasa do podróżowania samochodem nie powinna być zbyt długa, to wszystkie polecane przez nas cele podróży to kraje europejskie. Jeżeli chodzi o wakacje samochodem, to na pierwszym miejscu stawiamy wakacje w Polsce, w której ze względu na dostęp do gór, morza oraz mazurskich jezior, każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli marzą nam się wczasy z dala od turystycznego gwaru to niezwykle popularną opcją jest agroturystyka na polskiej wsi czy w innych malowniczych miejscach natury.

Jeśli szukamy zagranicznych kierunków na nasze wakacje to wygodną opcją będzie wybór któregoś z krajów sąsiadujących z Polską. Z Warszawy do czeskiej Pragi, jest zaledwie 700 km, natomiast do Wilna to już tylko 500 km. Czyli jeden i drugi kierunek spokojnie pokonamy w ciągu jednego dnia. Jeżeli chodzi o dłuższe podróże to do najpopularniejszych krajów należą: Węgry, Chorwacja, Włochy czy Dania.

Podróżowanie samolotem – wady i zalety

Z roku na rok przybywa osób decydujących się na podróżowanie samolotem. Tego typu transport ma wiele oczywistych zalet, między innymi godziny zaoszczędzone w porównaniu z jazdą samochodem bądź autokarem. Zazwyczaj lot samolotem, nawet z przesiadką i odprawą wychodzi krócej niż podróż innymi środkami transportu. Co więcej, latanie uznawane jest za najbezpieczniejszą opcję, w związku z o wiele niższym procentem katastrof lotniczych w porównaniu z tymi na lądzie.

wakacje samolotem wady i zalety 01

Podróż samolotem, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy koszt paliwa ciągle rośnie i już niedługo podwoi swoje ceny, może okazać się znacznie tańszą opcją niż samodzielna podróż samochodem, czy nawet autokarem. W tym przypadku konieczna będzie odrobina cierpliwości, bądź szczęścia podczas zakupu biletów lotniczych, których ceny mogą zaczynać się już od kilkudziesięciu złotych za bilet.

Podczas lotu samolotem wszyscy pasażerowie mogą zjeść ciepły posiłek, czy zdrzemnąć się, bez konieczności postoju, a co za tym idzie dodatkowego wydłużania czasu podróży. Na żadnym z pasażerów nie spoczywa także konieczność nawet kilkunastogodzinnego kierowania pojazdem.

Jeżeli chodzi o wady podróżowania samolotem, to na pewno można zaliczyć do nich fakt, że jesteśmy uzależnieni od linii lotniczych, ich harmonogramu, czasem wielogodzinnych opóźnień lotów, przerw między kolejnymi lotami. Dodatkowo, każdy z pasażerów musi przejść odprawę, która standardowo trwa od 1 do 2 godzin. Może się zdarzyć tak, że zostaniemy skierowani na dodatkową kontrolę, która może być dla nas niepotrzebnym źródłem stresu. Co więcej, podróżując samolotem musimy przestrzegać wielu zasad i niewygodnych restrykcji, mających na celu bezpieczeństwo pasażerów, ale jednocześnie ograniczających nas co do charakteru przewożonych rzeczy, ich gabarytów i wagi. Pamiętajmy także, że jeżeli chcemy zabrać ze sobą ukochanego pupila na wakacje, to z pewnością będzie on musiał spędzić cały lot pod pokładem samolotu.

wakacje samolotem wady i zalety 02

Jeśli w kierunku w którym podróżujemy nie latają tanie linie lotnicze, to bilety mogą być bardzo drogie i niejednokrotnie być największym wydatkiem podczas całych wakacji, szczególnie jeżeli podróżujemy kilkuosobową rodziną. Niestety, wysokie kwoty wydane na bilety lotnicze, niekoniecznie wiążą się z wysokim komfortem podróży, a my jesteśmy skazani na kilku, bądź kilkunastogodzinną podróż, bez możliwości chociażby wyprostowania nóg.

Zalety podróżowania samolotem:

 • zdecydowanie najszybszy sposób podróżowania na dłuższych dystansach,
 • wygoda podróżowania, brak konieczności kierowania pojazdem, odpoczynku, postojów,
 • toaleta dostępna na pokładzie,
 • przygotowane i serwowane posiłki na pokładzie.

Wady podróżowania samolotem:

 • mało miejsca i często brak możliwości przemieszczania się w trakcie lotu,
 • brak postojów na odpoczynek, co może być męczące dla rodzin z dziećmi,
 • uzależnienie od ustalonych godzin lotów, często w środku nocy bądź wcześnie rano,
 • konieczność odprawy,
 • możliwość opóźnienia lotu.

Podróżowanie autokarem – wady i zalety

Jeżeli jednak latanie samolotem czy jazda własnym samochodem to z jakiegoś powodu nie jest opcja dla Ciebie, to może warto zdecydować się na podróż autokarem? Jak każdy środek transportu, tak samo autokar ma swoje wady i zalety.

Jedną z głównych zalet jest to, że praktycznie nic nie spoczywa na naszej głowie, nie musimy martwić się o plan przejazdu, mapy, postoje, bagaż o prawidłowej wadze i gabarytach czy chociażby toaleta – wszystkie nowsze autokary przeznaczone do długodystansowej jazdy wyposażone są w toalety. W porównaniu do samodzielnej podróży samochodem, autokar wyjdzie także znacznie atrakcyjniej cenowo.

wakacje autokarem wady i zalety 01

W porównaniu z samolotem, podróż autokarem to gwarancja ciekawych i urozmaiconych widoków, gór, jezior czy miast. Co więcej, podczas jazdy autokarem istnieje możliwość zatrzymania się i zwiedzania dodatkowych atrakcji turystycznych.

Niestety, tak jak w przypadku jazdy samochodem, podróżowanie autokarem wiąże się z wydłużonym czasem podróży, w porównaniu do samolotu, a co za tym idzie, wielu godzin w nie do końca komfortowej pozycji siedzącej. W odróżnieniu od podróżowania własnym samochodem, gdzie ilość i częstotliwość postojów i odpoczynku zależy od nas samych, to jadąc autokarem jesteśmy w sporej części skazani na innych oraz ich decyzje. Może to być szczególnie uciążliwe jeżeli podróżują z nami dzieci. Nie mamy także wpływu na harmonogram podróży i musimy dostosować się do godzin i dat wyjazdu i powrotu narzuconych z góry.

Zalety podróżowania autokarem:

 • możliwość integracji z pozostałymi podróżnymi,
 • postoje i zwiedzanie miejscowości i państw w drodze do celu,
 • możliwość postojów oraz odpoczynku,
 • urozmaicone widoki,
 • dużo miejsca na bagaż.

Wady podróżowania autokarem:

 • wydłużony czas podróży w porównaniu do lotów samolotem,
 • mało miejsca na „rozprostowanie nóg”,
 • uzależnienie od postojów i wyborów pozostałych pasażerów i kierowcy,
 • brak wpływu na harmonogram podróży.

Podsumowanie

Podsumowując, każdy środek transportu ma swoje wady i zalety, które mogą być mniej lub bardziej dokuczliwe. Z pewnością do czynników, które będziemy mieli na uwadze, podczas wyboru najlepszego sposobu podróży na wakacje jest dystans jaki mamy do pokonania, to czy podróżujmy w pojedynkę, ze znajomymi czy z rodziną, ale także pora roku, ilość bagażu oraz budżet jaki chcemy przeznaczyć na dojazd, a decyzja co do tego, który transport jest najlepszy, jest jak najbardziej indywidualna.

Zobacz także: