Wczasy Słoneczny Brzeg Bułgaria

Słoneczny Brzeg – kurort z ponad 800 hotelami

Bułgaria znajduje się w południowo-wschodniej Europie, nad Morzem Czarnym. Ten słoneczny region to idealna lokalizacja zarówno dla pasjonatów beztroskiego wypoczynku na plaży jak i fanów sportów wodnych. Co więcej, w zimowych miesiącach można tutaj spędzić czas… na nartach! W związku z tym, że możliwości na spędzanie czasu jest tak wiele, postanowiliśmy przygotować krótki poradnik najciekawszych miejsc i atrakcji Bułgarii – zapraszamy do lektury.

Sofia

Sofia jest stolicą, a zarazem największym miastem Bułgarii. Charakteryzuje ją nie tylko fakt, że gromadzi u siebie wielu zwiedzających, ale także historycznych obiektów, które ciągle są odkrywane i po wieluset latach wychodzą na światło dzienne. Przykładem może być to, że w 2012 roku, podczas prac prowadzonych na rzecz kolejnej stacji metra, dokopano się do znacznej części starożytnego miasta Serdica, które znajdowało się tu gdzie teraz jest Sofia.

sloneczny brzeg all inclusiveKolejnymi cennymi zabytkami Sofii są kościoły, np. Cerkiew św. Zofii w której znajduje się podziemne muzeum archeologiczne, gromadzące u siebie eksponaty z IV wieku i starsze, głównie mury budynków. Kolejne warte odwiedzenia obiekty sakralne to Rotunda Św. Jerzego wybudowana na rzymskich ruinach oraz Sobór św. Aleksandra Newskiego, który uważany jest za główną atrakcję miasta. Jeżeli zamierzasz odwiedzić sobór to pamiętaj, że pomimo że wstęp jest darmowy to zezwolenie na robienie zdjęć jest dodatkowo płatne.

Po całym dniu zwiedzania zabytków i poznawania ich historii, dobrym pomysłem będzie spacer po Bulwarze Witosa, deptaku długim na prawie 3 km, który swój początek ma przy prawosławnej cerkwi Sweta Nedela, a kończy się przy Parku Południowym. To tutaj znajdziesz najlepsze kawiarnie i restauracje, spędzisz miło czas na randce, spotkaniu ze znajomymi, czy też zakupach, bo to właśnie tu gromadzą się butiki i sklepy luksusowych marek.

Jeżeli lubisz spacerować, a góry to Twój żywioł, to rozważ wycieczkę na bułgarskie szczyty. Witosza to masyw górski znajdujący się na zachodzie Bułgarii, z najwyższym szczytem Czarny Wierch, mierzącym 2290 metrów n. p. m. Jeżeli pogoda sprzyja to podróż na szczyt nie będzie dużym wyzwaniem i będzie dobrym pomysłem na spędzanie czasu nawet dla niedoświadczonych, górskich turystów. W drodze na szczyt czekają na nas zapierające dech w piersiach widoki na Sofię.

Siedem Jezior Rilskich oraz Park Narodowy Riły

Jeziora znajdują się w Parku Narodowym Riły, 2 godziny jazdy samochodem od Sofii, na różnych wysokościach, pomiędzy 2100 i 2500 m. n. p. m. Aby dostać się nad jeziora możesz udać się tam pieszo – czekają Cię 3 godziny górskiej wspinaczki, możesz także wypożyczyć samochód terenowy, albo po prostu dostać się na miejsce kolejką krzesełkową. Bez względu na to jaki rodzaj transportu wybierzesz, to czeka na Ciebie wyjątkowa przygoda, w otoczeniu natury oraz wspaniałych widoków.

Park narodowy Riły, jest największym parkiem narodowym w Bułgarii, i jednym z większych w Europie, a jego obszar obejmuje ponad 81,000 hektarów. Ten górski obszar został zabezpieczony, aby chronić dziką przyrodę oraz różnorodność biologiczną. W parku znajduje się ok. 100 szczytów, między innymi najwyższy w kraju – Musała, o wysokości 2925 m. Na tym obszarze zlokalizowane jest także 150 różnych stałych i tymczasowych jezior, a niektóre z nich dają początek rzek Półwyspu Bałkańskiego: Iskar, Maritsa oraz Mesta.

Lasy tego Parku Narodowego są głównie iglaste, króluje tutaj świerk, jodła, sosna biała oraz kosodrzewina. To tutaj żyje największa populacja kozic górskich oraz wiewiórki ziemnej w Bułgarii. Do pozostałych popularnych zwierząt zamieszkujących ten teren należą liczne ryby, płazy, gady, jest to także miejsce gniazdowania sóweczki zwyczajnej. Na Park Narodowy Riły składają się cztery rezerwaty:

  • Rezerwat Skakawica,
  • Rezerwat Ibyr,
  • Rezerwat Parangalica,
  • Centralen Rilski Rezerwat.

Obszar Parku Narodowego należy do jednych cenniejszych obiektów naturalnych na świecie – 98 gatunków roślin tego regionu znajduje się w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych.

Burgas

Długie na 378-kilometry wybrzeże Morza Czarnego gromadzi u siebie wiele turystycznych miast, atrakcji oraz słonecznych plaż. Wczasy w Bułgarii to niemalże gwarancja pięknej pogody, odpoczynku na złotych piaskach plaż oraz beztrosko spędzonego czasu. Koniecznie sprawdź co mają do zaoferowania. Jednym z takich miast jest Burgas, jedno z ważniejszych miast Bułgarii, czwarte co do wielkości. To tutaj znajduje się port przeładunkowy i to właśnie tu co rok ląduje najwięcej samolotów z turystami gotowymi na wakacje nad Morzem Czarnym.

Do Burgas możesz polecieć bezpośrednio z wielu europejskich lotnisk, jednak nie jest to koniecznością. Jeżeli planujesz jednodniową wycieczkę do Burgas będąc już w Bułgarii to nie ma problemu – miasto jest doskonale skomunikowane, możesz dotrzeć tu własnym autem, autobusem czy pociągiem. Jeżeli chodzi o zakwaterowanie to w Burgas wybór jest szeroki, my polecamy jednak znalezienie czegoś w centrum miasta, w bliskiej odległości od atrakcji i komunikacji miejskiej.

słoneczny brzeg 5 gwiazdekBędąc w Burgas koniecznie odwiedź Jezioro Atanowskie, nazywane także Różowym Jeziorem, znajdujące się na północ od centrum miasta, w drodze na lotnisko. Okolica jest malownicza i bogata w roślinność i zwierzęta, ale to co zaskakuje najbardziej to fakt, że woda w jeziorze jest rzeczywiście różowa! Kolor ten zawdzięczamy zamieszkującym wodę krewetkom solankowym. Zasolenie wody jest na tyle wysokie, że podobnie jak w Morzu Martwym, możemy dryfować na jego powierzchni. Różowe jezioro jest popularne nie tylko ze względu na swój kolor, ale także dlatego, że stanowi naturalne spa, ze względu na właściwości wody i znajdujących się w nich soli mineralnych.

Jeżeli lubisz spędzać czas na łonie natury, to zajrzyj do Sea Garden znajdującego się w centrum Burgas, wzdłuż wybrzeża, oddzielając Morze Czarne od miasta. Park jest duży, pełen zieleni i dywanów kwiatowych, ozdobiony pięknymi rzeźbami, z kawiarniami w których możemy odpocząć i miło spędzić czas. Pierwsze drzewa zostały zasadzone przez żołnierzy 24. pułku piechoty, natomiast w 1910 roku Georgi Duhtev zaczął projektować tutaj ogrody.

Słoneczny brzeg, czyli plaże Bułgarii

To co Bułgaria ma do zaoferowania i co przyciąga turystów z całego świata to z pewnością wspaniałe, słoneczne plaże, znajdujące się na wybrzeżu Morza Czarnego. Warto wspomnieć, że plaże Bułgarii to nieliczne z miejsc tego typu, które przez te wszystkie lata zachowały swój dziki wizerunek. Plaż na wybrzeżu jest około setki i każda z nich jest warta odwiedzania. Postanowiliśmy opisać kilka z nich.

Saxa Beach (Burgas)

Saxa Beach uważana jest za jedną z lepszych i popularniejszych plaż Bułgarii. Ze względu na swoje rozmiary, zajmuje ona dużą część wybrzeża Burgas, ciągnie się przez ok. 5 kilometrów. Znajdziesz tam wiele atrakcji oraz klimatycznych barów.

Miejska plaża (Sozopol)

Sozopol należy do jednego z najstarszych miast Bułgarii. Zlokalizowany jest 35 kilometrów na południe od Burgas, bogate w liczne historyczne miejsca i zabytki, dzięki czemu spacer oryginalnymi, brukowanymi ulicami miasta, przywodzi na myśl podróż w czasie do XVII wieku. W mieście znajduje się jedna większa, szeroka plaża Harmani, oraz mniejsza, miejska. Obie plaże cieszą się popularnością wśród turystów i oferują widok na panoramę starego miasta, do którego prowadzi główna promenada.

Bolata Beach (zatoka Bolata)

Jest to plaża wyjątkowa, bo znajdująca się w Kaliakra – bułgarskim rezerwacie przyrody. Ze względu na swoje położenie, 14 km od najbliższego kurortu, jest mniej popularna wśród turystów. Tutaj czas spędzają głównie lokalni mieszkańcy oraz pasjonaci nurkowania.

Złote Piaski – Warna

słoneczny brzeg wylot z katowicWarna to trzecie co do wielkości miasto w Bułgarii, położone na brzegu, tuż przy Morzu Czarnym, cieszące się dużą popularnością wśród turystów. To tutaj znajdziesz jedne z popularniejszych kurortów oraz liczne atrakcje, takie jak Muzeum Morza Czarnego oraz Park Nadmorski. Przez niektórych Warna nazywana jest stolicą Morza Czarnego. Najpopularniejszą plażą Warny, oraz jedną z popularniejszych w Bułgarii, są Złote Piaski. Ta mierząca ok. 4 kilometry długości i 100 metrów szerokości, plaża określana jest jako najlepsza plaża w Europie. Co więcej, wg lokalnych legend to właśnie tutaj piraci zakopywali swoje skarby, które po wielu latach pod ziemią zamienił się wszechobecny, złoty piasek. W okolicy znajdziesz ponad 240 hoteli, przystań dla jachtów, park wodny ze zjeżdżalniami i basenami oraz wiele innych atrakcji.

Słoneczny Brzeg (Sunny Beach)

Słoneczny brzeg to najsłynniejsza plaża Bułgarii, znajdująca się w odległości 3,5 km od Nasebar. Sama plaża mierzy aż 8 km długości, a wszędzie znajduje się charakterystyczny dla regionu złoty piasek. To tutaj znajdziesz także naturalne wydmy, jedyne w Bułgarii. Plaża ta zdecydowanie nie należy do spokojnych i kameralnych, w okolicy roi się od turystów, restauracji, parków wodnych, wypożyczalni, klubów nocnych oraz pasjonatów sportów wodnych, także na spokojny odpoczynek i relaks nie ma tutaj mowy.

Zobacz także: