All inclusive to zapożyczona z języka angielskiego definicja, oznaczająca „wszystko w cenie”. Analogicznie wakacje All Inclusive to wakacje podczas których będziemy mieli wszystko opłacone z góry, bez limitów i niespodziewanych płatności. Jak jest w praktyce? Czy naprawdę opłacenie wycieczki opisanej jako All Inclusive oznacza, że nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów? Czym się różni All Inclusive Soft od All Inclusive Premium? I czy zawsze opłaca się skorzystanie z tego typu wariantu wycieczki? Zapraszamy do przeczytania artykułu w których znajdują się odpowiedzi na wszystkie te pytania.
Co zawierają wakacje all inclusive
Zazwyczaj określenie all inclusive podczas wakacji odnosi się do wyżywienia i ewentualnego dostępu do atrakcji dla dzieci i dorosłych, takich jak mini klub i animacje, basen, sauna czy spa. To co dane wczasy all inclusive posiadają w swojej ofercie i za co zapłaciliśmy „z góry”, zależne jest od hotelu, biura podróży oraz rodzaju wycieczki.
Każdorazowo przed decyzją co do zakupu należy dokładnie zapoznać się z ofertą, żeby uniknąć rozczarowań na miejscu i nie ponieść dodatkowych, nieoczekiwanych kosztów.
Do niedawna funkcjonował tylko jeden rodzaj wczasów all inclusive. Obecnie w ofertach wycieczek możemy spotkać pojęcia różnicujące oferty i ich zawartość między sobą.
- All Inclusive – zazwyczaj obejmuje 3 posiłki dziennie, wraz z przekąskami, nielimitowanymi napojami bezalkoholowymi i alkoholami. Należy mieć na uwadze, że są one dostępne w wybranych barach i restauracjach, w wyznaczonych godzinach.
- All Inclusive Soft / Light – podobnie jak w poprzednim przypadku dotyczy 3 posiłków dziennie, oraz napoi bezalkoholowych, natomiast alkohole nie zawsze są wliczone w cenę. Często napoje do posiłków są limitowane.
- All Inclusive Plus / 24h – to zwyczajne all inclusive z przedłużonymi godzinami wydawania napojów, w tym wariancie można zakupić alkohole przez całą dobę.
- All Inclusive Ultra / Premium – standardowa oferta all inclusive, rozbudowana o opcje dodatkowych restauracji z bogatszym wyborem dań, także tych regionalnych, tak samo jak i importowanych alkoholi. Czasem opcja ta obejmuje room service.
Czego nie zawierają wakacje All Inclusive
Chociaż każdorazowo przy zakupie wczasów należy upewnić się co zawiera, a czego nie, dana opcja, to są to z reguły atrakcje i dodatki, które zazwyczaj nie wchodzą w darmowy pakiet. W takiej ofercie znajdziemy wyszczególnione pozycje co do posiłków, napojów, alkoholi dodatkowo płatnych.
Jeżeli wybieramy się na wczasy do Egiptu, Turcji, Tunezji czy Maroka to warto dopytać się o dostępność WiFi, bo w tych destynacjach często należy dodatkowo dopłacić za dostęp do sieci.
Podobnie może być w przypadku klimatyzacji w pokoju, dodatkowe atrakcje typu boiska, korty, zabiegi w SPA czy wycieczki.
Dla kogo są wycieczki All Inclusive
W związku z tym, że all inclusive to posiłki i napoje w cenie, zazwyczaj skorzystanie z tej opcji wiąże się z brakiem konieczności organizowania wyżywienia, a co za tym idzie będzie to idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi oraz osób, które chcą skupić się tylko na wypoczynku i zwiedzaniu. All inclusive to także okazja na atrakcyjne i aktywne spędzanie czasu poza plażą.
Wakacje all inclusive to także sposób na łatwe kontrolowanie i ograniczenie nieplanowanych wydatków.
Zalety All Inclusive
- wygoda, czyli brak konieczności planowania kolejnych posiłków,
- oszczędność, opcja all inclusive wychodzi zazwyczaj znacznie taniej niż płatność po każdym posiłku czy napoju,
- brak limitów, swoboda w korzystaniu z dostępnych atrakcji i usług,
- istnieje możliwość dostosowania all inclusive pod konkretne potrzeby, wybierając jeden z dostępnych wariantów, różniących się od siebie zakresem darmowych opcji.
Wady All Inclusive
- ograniczony wybór posiłków, napoi, restauracji,
- jedzenie może być słabej jakości, pozbawione tradycyjnych, regionalnych potraw czy alkoholi,
- często brak wycieczek fakultatywnych w pakiecie,
- stałe, ustalone godziny posiłków, do których czasem ciężko się dostosować,
- podstawowe all inclusive często dotyczy tylko określonych godzin – istnieje możliwość wydłużenia ram czasowych, oczywiście za dodatkową opłatą.
Należy pamiętać, że to czy dana cecha jest wadą czy zaletą zależy od naszych indywidualnych preferencji. Na pewno duży wpływ mają na naszą decyzję nasze oczekiwania co do danych wakacji, jak i to czy podróżujemy w pojedynkę, z przyjaciółmi czy z rodziną.
Co więcej, nie każde all inclusive to ten sam poziom usług czy posiłków – wszystko zależy od hotelu oraz panujących tam standardów. Ważny jest także czas pobytu, oraz destynacja.
Podczas gdy jednego roku nie widzimy sensu w płaceniu za dodatkową opcję all inclusive, to w innym miejscu, w kolejnym roku all inclusive może być naszym must have.
W jakich krajach nie warto wykupywać opcji All Inclusive?
Istnieją pewne państwa w których wykupowanie opcji all inclusive kompletnie mija się celem, głównie ze względu na przepyszną kuchnię i serwowane posiłki, jak i szeroką gamę dostępnych restauracji, umożliwiających nie tylko skosztowanie wyjątkowych potraw, ale także zaznajomienie się z panującą kulturą jak i mieszkańcami.
Do takich krajów należą:
- Tajlandia – lokalizacja przepełniona wyjątkowymi, orientalnymi smakami, licznymi restauracjami z lokalnym jedzeniem, mocno rozwinięty street food w niskich cenach,
- Egzotyczne kierunki, takie jak Dominikana – pyszne jedzenie i świeże owoce są zdecydowanie warte rezygnacji z opcji all inclusive,
- Bułgaria – tutaj znacznym argumentem za rezygnacją z opcji all inclusive jest nie tylko bardzo dobra kuchnia, ale także niskie ceny, w porównaniu z innymi wakacyjnymi kierunkami
- Grecja – popularny kierunek, słynący między innymi z wyjątkowej, niespotykanej nigdzie indziej kuchni, wyjątkowych dań oraz deserów
Zobacz także: