Wczasy w Sharm el Sheikh, Egipt

Trochę historii

Sharm El-Sheikh to popularny egipski kurort, który jest pełen pięknych miejsc do zwiedzenia. Znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu półwyspu Synaj, w regionie Janūb Sīnāʾ muḥāfaẓah. W przeszłości znajdowało się na terytorium Izraela, które w 1979 roku zostało zwrócone z powrotem do Egiptu.

Przez długi czas terytorium to nie było zamieszkiwane, obecnie Sharm El-Sheikh zyskało szczególne znaczenie ze względu na swoje strategiczne położenie, które zapewnia kontrolę nad wąskim wejściem do Zatoki Akaba. Obszar ten zaczął się rozwijać jako ośrodek turystyczny pod rządami izraelskiej administracji, a obecnie jest popularnym miejscem na wakacje na terenie Egiptu.

Do Sharm El-Sheikh przybywają wczasowicze z całego świata.

Ze względu na unikalną różnorodność świata morskiego ta lokalizacja jest szczególnie atrakcyjna dla pasjonatów nurkowania. Sharm El-Sheikh to także egzotyczne plaże, luksusowe kurorty, piękne plaże i wyjątkowe rafy koralowe.

Sposobów na spędzanie czasu tutaj jest wiele, począwszy od podziwiania niezapomnianych krajobrazów Półwyspu Synaj i Morza Czerwonego.

Możesz spędzić dzień opalając się na jednej z najlepszych plaż na świecie, poznając lokalną kulturę wędrując po Starym Mieście, spacerować po Górze Synaj lub wyruszyć na przygodę na głębokim morzu i odkryć podwodne skarby w wielu miejscach do nurkowania, szczególnie w Ras Mohammed Marine Park. W regionie znajduje się również wiele historycznych skarbów, takich jak klasztor św. Katarzyny.

Będąc w Sharm El-Sheikh są miejsca, które koniecznie musisz odwiedzić:

Centra nurkowania

Nurkowanie to główna z atrakcji jaka czeka na nas w Sharm El-Sheikh.

Podwodny świat Morza Czerwonego, nad którym znajduje się ten wakacyjny kurort, to dom dla wspaniałych egzotycznych stworzeń oraz przepięknej rafy koralowej. Do najbardziej znanych center nurkowania należą Ras Um Sid, Sheikh Coast Diving Center oraz Sharm El Maya.

Narodowy Park Ras Mohammed

Ras Mohammed to egipski park narodowy znajdujący się na półwyspie Synaj, z którego widać Zatokę Sueską oraz Zatokę Akaba. W momencie kiedy Półwysep Synaj ponownie zaczął przynależeć do Egiptu, cały region został objęty zakazem rybołówstwa, mającym na celu ochronę obecnego tam morskiego habitatu. W 1983 roku wyznaczono tam rezerwat morski, dzięki czemu pod ochroną pozostała panująca tam fauna i flora, zarówno morska jak i lądowa.

Kolorowy Kanion (Colored Canyon)

Ta wyjątkowa atrakcja turystyczna jest na pewno mniej popularna od chociażby egipskich piramid, ale równie mocno zasługuje na odwiedziny i westchnienia podziwu. Kolorowy kanion znajduje się na pustyni na Półwyspie Synaj, 210 mil od Kairu. Ma ok. 800 metrów długości i jest głęboki na 30 metrów. Kanion zawdzięcza swoją nazwę swoim kolorowym ścianom, wysokim aż na 16 pięter! Otaczające zwiedzających formacje skalne powstały na skutek erozji wody Morza Czerwonego na piaskowcu i wapieniu.

Pustynne safari

Jeżeli jesteś pasjonatem przygody i masz już dość opalania na plaży, koniecznie skorzystaj z jednej z wycieczek safari na pustyni. Możesz jeździć na wielbłądzie, zobaczyć jedyny w swoim rodzaju zachód słońca na pustyni, tuż po nim oglądać rozgwieżdżone niebo w kompletnej ciemności.

Co musisz wiedzieć przed wizytą w Sharm El-Sheikh

  • oficjalnym językiem Egiptu jest arabski, ale monety i banknoty pisane są po arabsku i angielsku.
  • korzystając z taksówek, wybieraj te w kolorze biało-niebieskim z oznaczeniem na górze – to oficjalnie zarejestrowane taksówki. Dobrym pomysłem jest także ustalenie ceny przejazdu z góry,
  • zawsze próbuj targować się dokonując zakupu na targach, to nieodłączna część sprzedaży,
  • w związku z tym, że jest to teren o zwiększonym zagrożeniu, rząd znacznie zaostrzył środki bezpieczeństwa w kurortach, na lotniskach i wszędzie gdzie to tylko możliwe, dlatego nie przejmuj się częstym widokiem policji,
  • podróżnym zaleca się zwracanie uwagi na kieszonkowców, szczególnie w zatłoczonych miejscach w mieście.

Zobacz także: