Wczasy w Dahab, Egipt

Dahab zlokalizowane jest na południowym wybrzeżu Półwyspu Synaj w odległości 80 kilometrów od Sharm El-Skeikh, przy Morzu Czerwonym.

W przeszłości była tu wioska rybacka Beduinów, a obecnie znajduje się popularna lokalizacja dla pasjonatów nurkowania.

W związku z panującymi wysokimi temperaturami najlepszym czasem, aby odwiedzić Dahab będą miesiące zimowe – w lutym średnia temperatura wynosi ok. 23° C.

Niebieska dziura

To co przyciąga pasjonatów nurkowania to zdecydowanie jedne z atrakcyjniejszych lokalizacji do tego przeznaczonych.

Do jednej z atrakcji należy Blue Hole (z ang. niebieska dziura), znajdująca się blisko brzegu i mierząca 130 metrów głębokości.

Co więcej, znajduje się tam tunel zwany The Arch, który łączy Blue Hole z oceanem! Jednak miejsce to jest najniebezpieczniejszym miejscem nurkowym w okolicy, nie jest dostępne dla nurków rekreacyjnych, a nawet Ci najbardziej doświadczeni muszą przejść specjalne szkolenie przed zanurzeniem się pod wodę w tym miejscu.

Kursy nurkowania

Jeżeli nurkowanie i zwiedzanie podwodnego świata to Twoje marzenie to znajdziesz tutaj wiele instruktorów, którzy nauczą Cię nurkowania, pokażą podstawy, bądź pomogą udoskonalić posiadane już umiejętności.

Do wyboru będziesz mieć ponad 40 centrów nurkowych, a ciepła, czysta i płytka woda idealnie nada się dla początkujących.

Osoby z ograniczonym budżetem docenią również to, że wybrzeże Morza Czerwonego w Egipcie jest jednym z najtańszych miejsc na świecie, w którym można uzyskać certyfikat nurkowania. Kursy na poziomie podstawowym Open Water trwają od trzech do czterech dni, po czym możesz zapisać się na najlepsze miejsca do nurkowania, takie jak Bells, Canyon i przybrzeżna rafa Gabr el Bint i zwiedzać podwodny świat na własną rękę.

Szereg atrakcji

Nurkowanie jest na tyle popularne w regionie, że istnieje wiele hoteli, które posiadają własne centra nurkowe dostępne do rezerwacji dla gości. Nie jesteś fanem nurkowania, wolisz inne atrakcje wodne? Skorzystaj z możliwości windsurfingu, warunki panujące na wybrzeżu są do tego idealne.

Natomiast jeżeli uwielbiasz spędzać czas na plaży to w Dahab jest ich pod dostatkiem. Jedna z nich, Błękitna Laguna, znajduje się niedaleko Abu Galum. Ze względu na brak rafy koralowej w okolicy, nie jest to miejsce mniej atrakcyjne dla nurków, ale cieszące się popularnością wśród turystów na których czeka czysta plaża oraz przejrzysta woda. Jeżeli chcesz zobaczyć coś wyjątkowego to zajrzyj nad Jezioro Błotne nad Baby Bay. Jezioro otoczone jest żółtym piaskiem i pełne szaro-niebieskiej gliny o właściwościach leczniczych i łagodzących ból, między innymi stawów oraz mięśni. Działa także kojąco i leczniczo w przypadku chorób skóry. Potraktuj wycieczkę nad to jezioro jak wizytę w bardzo egzotycznym spa.

Wykupując wycieczki możesz skorzystać z pakietów łączonych w których czeka na Ciebie przygoda podczas nurkowania, wycieczki do kanionu czy podziemnego systemu jaskiń. Wyjątkową opcją jest także podróż na pustynię Synaj. Istnieje wiele opcji wycieczek, w tym jeepy, jazda na wielbłądach, quady, a w niektórych przypadkach nawet opcja pozostania na noc, aby wpatrywać się w czyste pustynne niebo.

Co musisz wiedzieć przed wizytą w Dahab

  • w związku z lokalizacją i panującymi w regionie upałami, najlepszym okresem na odwiedzenie Dahab będzie koniec roku, październik i listopad oraz miesiące między lutym, a majem,
  • Dahab jest dość bezpiecznym miejscem, ze względu na liczne punkty kontrolne oraz fakt, że w ostatnim czasie nie dochodziło tutaj do ataków terrorystycznych – ostatni z nich, bombardowanie, miało miejsce w 2006 roku,
  • w Dahab niższym kosztem uzyskasz certyfikat nurkowania PADI Open Water Diver niż w Europie czy Stanach Zjednoczonych. Co więcej, ze względu na idealne warunki, płytką wodę i rafę koralową nauka nurkowania tutaj jest o wiele przyjemniejsza i bezpieczniejsza. W Egipcie uczysz się bezpośrednio w morzu, a nie w basenie, także pozyskiwanie certyfikatu jest zdecydowanie bardziej realistycznym przeżyciem.

Zobacz także: