5 miejsc, które warto zobaczyć w Atenach

Ateny to stolica Grecji, a jednocześnie jej największe miasto. Stanowi jedną z najpopularniejszych turystycznych destynacji w Europie. Położona w regionie Attyka to prawdziwy raj dla turystów nastawionych na zwiedzanie i poznanie historii miasta. Wg źródeł Ateny to najstarsza europejska stolica, której początek datuje się ok. 3400 lat wstecz! Zamieszkane od ponad 4000 lat Ateny przeżyły niemal każdą znaną formę rządów: monarchia, demokracja, socjalizm, kapitalizm, a nawet komunizm. Jednak to właśnie Ateny są uznane za dom demokracji i uważa się, że to tutaj powstała demokracja, już 500 lat p.n.e.

Akropol Ateny Grecja

Czy wiesz, że nie Broadway, a Ateny mają najwięcej scen teatralnych na świecie? W Atenach znajduje się ponad 150 teatrów, ale trudno się dziwić biorąc pod uwagę historię Aten oraz powstanie teatru greckiego.

Akropol

Akropol (Acropolis oznacza „city on the top”, czyli miasto na wzgórzu) jest najważniejszym punktem dla każdego zwiedzającego Ateny. To serce miasta, zwane w przeszłości Światem Bogów. To tutaj mieszkańcy oddawali cześć tym największym bogom wg greckiej mitologii – Zeusowi, Atenie czy Posejdonowi.

Zabytki Ateny Grecja

Najbardziej rozpoznawalną budowlą Akropolu jest Panteon – świątynia, która dominuje na wzgórzu, wybudowana w połowie V wieku p.n.e. i poświęcona greckiej bogini Atenie Partenos („Atena Dziewica”), której zadaniem było sprawowanie pieczy nad skarbcem ukrytym poniżej. Budynek Panteonu ozdobiony jest rzeźbami z marmuru przedstawiającymi wybrane sceny z mitologii w formie płaskorzeźby.

Muzeum archeologiczne

Jeżeli interesuje nas historia starożytna, to z pewnością musimy odwiedzić Muzeum Archeologiczne, największe muzeum w całej Grecji, gdzie wiek najstarszych eksponatów sięga szóstego stulecia p.n.e.

Muzeum Archeologiczne Ateny Grecja

Muzeum powstało w 1874 roku i z biegiem lat było rozbudowywane tak, aby pomieścić wszystkie artefakty, które archeolodzy odnaleźli na okolicznych wzgórzach. Jednak wykopalisk z czasem było tak wiele, że koniecznością było wybudowanie nowego muzeum, tym bardziej, że inne kraje, takie jak Wielka Brytania, żądały zwrotu archeologicznych skarbów, ze względu na brak możliwości należytego wyeksponowania w Atenach.

Punkty widokowe Aten

Ateńskie wzgórza to idealny punkt widokowy na całe Ateny, które można, a nawet trzeba oglądać także nocą, ze względu na nastrojowe oświetlenie miasta. Miasto można obserwować ze wzgórz: Aresa, Akropolu, Likawitos i Filopapposa. Dobry punkt widokowy znajduje się także w restauracji hotelu The Athens Gate Hotel.

Ateńskie wzgórza Ateny Grecja

Wzgórza Aresa wznoszą się na wysokość 115 m n.p.m., znajdują się w okolicy Akropolu i poświęcone zostały bogom wojny. Ze względu na swoje położenie z tego punktu mamy nie tylko dobry widok na Ateny, ale także i wapienne wzgórza Akropolu, które są najpopularniejszym punktem w okolicy.

To stąd doskonale widać najcenniejsze zabytki okolicy, tj. Agora, Olimpiejon oraz Łuk Hadriana. Z kolejnego punktu widokowego, wzgórza Aresa, rozpościera się idealny widok na Teatr Dionizosa oraz Odeon.

Agora ateńska

Agora ateńska to swojego rodzaju rynek, który służył starożytnym ateńczykom jako miejsce spotkań i rozrywki. Miejsce na agorę zostało skrupulatnie wybrane w ok. 600 roku p.n.e. i usytuowane na lekkim pochyleniu, tak, aby zapewnić naturalny odpływ wody deszczowej, w sąsiedztwie strefy mieszkalnej oraz tej zdatnej pod przyszłą zabudowę.

To właśnie na agorze ateńskiej znajdowały się biblioteki, świątynie, teatry czy sklepy.

Oryginalna agora to nie tylko miejsce targowe, ale także plac zgromadzeń w którym dochodziło do wyborów urzędników oraz ostracyzm, a przed pojawieniem się teatrów, wystawiano tam także sztuki i odbywały się zawody sportowe.

Na agorze znajdują się także ruiny świątyni Hefajstosa i Ateny.

Agora ateńska Ateny Grecja

Ateńska agora dzieli się obecnie na Agorę Grecką i Agorę Rzymską. W Agorze Greckiej mieści się Muzeum Agory, w którym odbyła się między innymi ceremonia rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 roku. Natomiast Agora Rzymska to miejsce przeróżnych, międzynarodowych wydarzeń kulturalnych, a także koncertów z widokiem na teren archeologiczny.

Odeon Heroda Attyka

Odeon Heroda Attyka to spektakularny, jeden z większych, zabytków Aten. Wybudowany jako trzeci odeon w Atenach, wzniesiony w latach 160-174 roku na zlecenie Heroda Attyka, który w ten sposób chciał upamiętnić swoją zmarłą żonę. Styl budowy był rzymski, z charakterystycznymi łukami, a jego elementy początkowo pokryte były drewnem i dachówkami.

Odeon Ateny Grecja

Ten znajdujący się na południowo-zachodnich zboczach Akropolu teatr to miejsce wzorowane na starożytnych teatrach rzymskich. W przeszłości odbywały się tam sztuki teatralne i spektakle muzyczne na świeżym powietrzu. Obecnie widownia mieści, na swoich 35 rzędach zamkniętych w półkole, 4680 osób.

Zobacz także