5 miejsc, które warto zobaczyć w Barcelonie

Barcelona to popularne turystyczne miasto, znajdujące się nad Morzem Śródziemnym, w północno-wschodniej części Hiszpanii.

Ze względu na swoje atrakcyjne położenie oraz niespotykaną nigdzie indziej architekturę, będzie idealnym miejscem dla osób poszukujących odpoczynku na plaży, połączonego ze zwiedzaniem.

W związku z tym, że sama Barcelona posiada u siebie aż 9 zabytków wpisanych na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, to możemy mieć pewność, że mamy zagwarantowane kilka dni intensywnego zwiedzania. Do popularnych zabytków należą:

Park Güell

Park Güell, duży ogród znajdujący się w południowo-centralnej części miasta, zaprojektowany przez Antoniego Gaudiego. Ogród powstawał 14 lat (1900-1914), niestety nigdy nie został ukończony. W parku znajduje się między innymi dom Gaudiego, Sala Kolumnowa, zabytkowa brama i schody.

Park Güell Barcelona Hiszpania

Barcelona 5 gwiazdekPark ma powierzchnię ok 18 hektarów. Wszystko stworzone przez Gaudiego zamknięte jest w geometrycznych kształtach oraz licznych detalach je zdobiących. Znajdziemy w nim arcydzieła architektoniczne, które do dziś robią wrażenie i wydają się nowatorskie i niespotykane, pomimo tego, że park został założony w 1922 roku. Park Güell zdobią piękne faliste i obłe kształty, kolumny w kształcie drzew, zadaszone chodniki czy pływająca łąka. Wiele z budowli i elementów ozdabianych jest przy pomocy szkła w różnych kolorach oraz ceramiki. Wydaje się trochę oderwane od rzeczywistości przy jednoczesnym zachowaniu spójności i stylu Gaudiego.

Casa Milà

Casa Milà, budynek znajdujący się w centralnej części Barcelony, zaprojektowany przez Anoniego Gaudiego jako odpowiedź na brak ciekawych budynków w mieście. Z czasem dostał on przydomek „Kamieniołom”, ze względu na swój ciężki, kamienny wygląd.

Popularność tego budynku, tak samo jak nazywanie go ponadczasowym czy nowatorskim, nie bierze się z niczego.

Casa Milà jest wyposażona we własny system wentylacji, niespotykanej w architekturze czasów kiedy budynek został projektowany.

Co więcej, w projektach architekta od początku była winda, jednak pomysł ten został zrealizowany wiele, wiele lat później.

Casa Mila Barcelona Hiszpania

Oczywiście, jak to w przypadku projektów Gaudiego, także i tutaj nie obyło się bez okrągłych kształtów i naturalnych kolorów. We wnętrzu nie dostrzeżemy żadnych ostrych cięć czy kątów prostych, wszystko tam stworzone jest niczym płynne i wynikające jedno z drugiego. Budynek składa się z dziedzińców oraz części mieszkalnej wykonanej w stylu modernizmu z początkowych lat XX wieku.

Sagrada Família

Sagrada Família, to jeden z najpopularniejszych budynków Barcelony, zaprojektowany przez Antoniego Gaudiego, uważany za jego największe architektoniczne osiągnięcie. To secesyjny kościół, którego budowę rozpoczęto w 1882 roku i nigdy jej nie ukończono – do dziś trwają nad nią prace.

Sagrada Família Barcelona Hiszpania

Gaudi projektując katedrę dobrze wiedział, że prace nad nią będą trwały wieki. Z tego też powodu, początkowe fazy prac skupiały się na froncie katedry, tak, aby można było ją podziwiać jak najszybciej (a przy okazji żeby nie szpeciła krajobrazu). Ze względu na złożoność budynku, Gaudi zdążył zaprojektować tylko 3 szczegółowe plany najwyższych części budowli: nawy głównej, fasady oraz zakrystii. Plany te posłużyły jako inspiracja do tworzenia kolejnych.

La Rambla

La Rambla (z katalońskiego „przepływ wody”) to najpopularniejsza ulica, a właściwie bulwar, w Barcelonie, ciągnący się przez 1,2 km. Swój początek ma na placu Plaça de Catalunya (plac Kataloński), a koniec niedaleko portu, przy posągu przedstawiającym Krzysztofa Kolumba.

Ulica La Rambla Barcelona Hiszpania

Barcelona wylot z KatowicPrzy ulicy znajduje się wiele sklepów, restauracji oraz zabytkowych budynków. Jednak jeszcze kilkaset lat temu daleko było jej do najpiękniejszej ulicy Barcelony. To tutaj, w XVII wieku, płynęły… ścieki. Wraz z rozwojem miasta i postępem, charakterystyczne dziury ściekowe zostały zatkane kamieniami, a sama ulica zaczęła się zazieleniać, sadzono przyuliczne drzewa i inne rośliny. W takiej formie w jakiej znamy ją teraz jest od 1781 roku, pełniąc rolę deptaku dla zwiedzających.

Picasso Museum

Odwiedziny w Muzeum Picassa wydają się obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania Barcelony, dla wszystkich, którzy chociażby w najmniejszym stopniu interesują się sztuką. Jednak postać Pabla Picassa jest na tyle znana większości, że na pewno w muzeum odnajdą się także zupełni artystyczni laicy.

Muzeum Picasso Barcelona Hiszpania

Czemu akurat Barcelona? To właśnie tutaj Picasso spędził kilka lat swojej młodości, studiując na akademii sztuki La Llotha, na której zresztą wykładał jego ojciec.

I to właśnie głównie wczesne prace malarza odnalazły swój dom w jego barcelońskim muzeum. Zwiedzając Barcelonę możesz odwiedzić wiele miejsc w których spędzał czas oraz pracował Pablo Picasso podczas swojego pobytu w mieście.

Zobacz także