Pomimo tego, że Lizbona to stolica Portugalii, a zarazem jej największe miasto, daleko jej od typowego głośnego i bezdusznego miasta.
To czym Lizbona może się pochwalić to zdecydowanie urok i charakter rodem małych miasteczek.
Za sprawą pięknej architektury oraz wyjątkowego położenia na siedmiu wzgórzach, nad rzeką Tag, tuż przy Oceanie Atlantyckim, jest to obowiązkowy punkt na mapie, każdego kto ceni sobie piękne widoki i walory estetyczne miasta.
Ulica Rua da Bica de Duarte Belo
Ulica Rua da Bica de Duarte Belo to chyba najbardziej rozpoznawalne miejsce w Lizbonie, z widokiem na rzekę Tejo, wraz z kolorowymi fasadami budynków oraz żółtymi windami Elevador de Bica, którymi możemy wjechać na górę, bądź zjechać w dół ulicy.
Ta łącząca ze sobą Travessa do Cabral oraz Largo do Calhariz ulica, nie bez powodu, w drodze głosowania, została uznana za najpiękniejszą ulicę świata (razem z paryskimi Polami Elizejskimi oraz nowojorską Piątą Aleją).
Ta portugalska ulica jest rozpoznawana głównie ze względu na popularną kolejkę Elevador da Bica, którą codziennie podróżuje tysiące turystów z całego świata. Kolejka rozpoczęła pracę 29 czerwca 1892 roku i podróż nią stała się punktem obowiązkowym na liście rzeczy do zrobienia w Lizbonie.
Bica, czyli dzielnica w której znajduje się Rua da Bica de Duarte Belo, jest dzielnicą zabytkową, a budowę niektórych budynków datuje się na XVI wiek. Z samego szczytu ulicy widać rzekę, natomiast niezwykłą zaletą ulicy jest to, że mimo, że to jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie punktów na mapie Lizbony, nie czuć tam turystycznej atmosfery.
Klasztor Hieronimitów
Będąc w Lizbonie na pewno należy zajrzeć do Klasztoru Hieronimitów – najstarszego zabytku w całej Portugalii, w stylu manuelińskim, będącym stylem typowym dla Portugalii. Budynek jest połączeniem stylu gotyckiego z renesansowym, którego budowa rozpoczęła się w XVI wieku.
Budowę klasztoru rozpoczęto w miejscu w którym to Vasco da Gama wraz ze swoją załogą spędzili ostatnią noc w Portugalii modląc się o bezpieczną i zakończoną sukcesem podróż do Indii. Lata później, przy wejściu do katedry umieszczono jego grób, w którym spoczywa w towarzystwie innych wybitnych Portugalczyków.
Klasztor był miejscem zamieszkania dla mnichów Zakonu Św. Hieronima, zwanych Hieronimitami. Do ich zadań należała modlitwa za duszę króla oraz udzielanie wskazówek żeglarzom.
Sam klasztor wykonany jest w stylu gotyckim z dodatkiem rzeźb nawiązujących do tematyki morza.
Budynek posiada wiele nawiązań do tematyki morskiej, ale także charakterystycznych dla stylu gotyckiego elementów, jak bogato zdobione filary czy chociażby strzeliste okna. W centrum znajdziemy także piękny ogród, założony 1940 roku, na którym rosną przycinane na kształt herbów miejskich żywopłoty, oraz oświetlana fontanna. Z ogrodu możemy przedostać się do małego parku z XVI-wiecznymi budynkami mieszczącymi restauracje oraz miejsca do wypoczynku. Ciekawostką jest pawilon tajski upamiętniający 500-tną rocznicę przybycia Portugalczyków do Tajlandii.
Praça do Comércio
Kolejne miejsce to Praça do Comércio, to potężny plac o wymiarach 180 na 200 metrów, znajdujący się w centrum Lizbony, zwany także placem zamkowym, ze względu na fakt, że to przy nim mieścił się Pałac Ribeira, który został zniszczony w 1755 roku na skutek trzęsienia ziemi.
Plac uważany jest za jeden z piękniejszych w Europie. Przed trzęsieniem ziemi nosił nazwę Terreiro do Paço (Dwór Królewski), a jego budowa została zlecona na życzenie króla Manuela, który przeniósł tutaj swój dwór z zamku Św. Jerzego. Jednak cały plac, wraz z zamkiem, został zniszczony i odbudowany pod nazwą Placu Handlowego, jako skutek chęci faworyzowania przez króla Jose, klas handlowych i finansowych. W centrum placu znajduje się pomnik skierowanego twarzą w kierunku rzeki Jose I na koniu. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Machado de Castro, a odsłonięcie rzeźby odbyło się w 1775 roku i świętowanie z tej okazji, połączone z urodzinami króla, trwało, aż trzy dni.
Tramwaj nr 28
Jedną z najsłynniejszych atrakcji Lizbony jest przejażdżka słynnym tramwajem nr 28, który przemierza siedmiokilometrową trasę po mieście, niekiedy mijając na centymetry zaparkowane samochody, czy też piękne, stare kamienice.
Ulice, którymi przemierza tramwaj w połączeniu z tym urokliwym, żółtym pojazdem, tworzą idealną pocztówkę, z którą wiele osób momentalnie kojarzy Lizbonę.
Popularna linia nr 28 została otwarta w 1914 roku, a obecnie stanowi turystyczną atrakcję i okazję do pozwiedzania miasta.
Tramwaj na swojej trasie mija wiele istotnych historycznie oraz architektonicznie miejsc i „przenosi” podróżujących w czasie. Trasa prowadzi między placem Martim Moniz, a Prazeres, w okolice targu Campo de Ourique. O 21:30 tramwaj kończy swój kurs, i zatrzymuje się pod bazyliką Estrela.
Wieża Belem
Wieża Belem to wspaniały lizboński zabytek wpisany na listę UNESCO, wyróżniający się nie tylko wielką ilością detali, ale także lokalizacją u ujścia rzeki Tag do oceanu. Wieża ma 35 metrów, a jej najniższe kondygnacje znajdują się pod wodą. Natomiast na środkowych piętrach wybudowane zostały balkony z kilkunastoma mini wieżyczkami.
Wieża powstała w 1514 roku jako element składowy projektu mającego na celu obronę Lizbony przed wrogimi statkami. Sama wieża została zaprojektowana przez Francisco de Arruda. Ze względu na swoje położenie, wieża ta w przeszłości wykorzystywana była jako więzienie, punkt obsługi telegrafu oraz miejsce w którym wpływające do lizbońskiego portu statki wnosiły opłaty. Poza powyższym wieża miała także stanowić symbol potężnych rządów króla Manuela I oraz prezentować królewski herb, sferę armilarną oraz krzyż Zakonu Chrystusa.
Zobacz także
- 5 miejsc, które warto zobaczyć na Malcie
- 5 miejsc, które warto zobaczyć na Bali
- 5 miejsc, które warto zobaczyć w Hongkongu
- 5 miejsc, które warto zobaczyć w Szanghaju
- 5 miejsc, które warto zobaczyć w Tokio
- 5 miejsc, które warto zobaczyć w Hanoi
- 5 miejsc, które warto zobaczyć w Atenach
- 5 miejsc, które warto zobaczyć w Dubrowniku
- 5 miejsc, które warto zobaczyć w Barcelonie
- 5 miejsc, które warto zobaczyć w Rodos
- 5 miejsc, które warto zobaczyć w Toskanii