Dubrownik to miasto w Chorwacji, położone w południowej Dalmacji nad Morzem Adriatyckim, kiedyś słynące z handlu, a teraz żyjące głównie z turystyki. Jego nazwa pochodzi od lasu dębowego, który w przeszłości porastał wzgórza Srd.
Mimo tego, że Dubrownik to także plaże, to jego atrakcyjność to przede wszystkim zabytki, wspaniała architektura, pyszna kuchnia i liczne atrakcje, a także zapierające dech w piersiach widoki, sprawiające, że miejsce to jest fotografowane niezwykle często.
Będąc w Chorwacji koniecznie musisz zwiedzić poniższe lokalizacje.
Stari Grad
Stari Grad, czyli w dosłownym tłumaczeniu Stare miasto, to rzeczywiście najstarsza miejscowość na wyspie Hvar. Historia miasta sięga 385 roku p.n.e. kiedy to została zarządzona przez greckie władze kolonizacja, bogatej w żyzną ziemię i idealnej w kontekście strategicznym, wyspy Faros (dawna nazwa Hvar). Zamieszkało tam około sto rodzin, które podzieliły ziemie i założyły osady. Jednak w roku 219 p.n.e. ziemia została odbita przez Rzymian, a następnie miasto zasiedlili Słowianie. W 1278 roku miasto uzyskało status stolicy wyspy. Z czasem stolica została przeniesiona do miasta Hvar.
To co na pewno trzeba zobaczyć odwiedzając Stari Grad to równina znajdująca się niedaleko miasta, która znalazła się na zaszczytnej liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Równina ta została uznana za najdłużej uprawianą ziemię na świecie, dając bogate zbiory ludziom począwszy od IV wieku p.n.e., a niektóre z winnic czy drzew oliwnych trwają do dziś!
Brama Pile
Brama znajdująca się w zachodniej części miasta, wybudowana w 1537 roku. Przed jej wejściem stoi posąg przedstawiający postać Św. Błażeja, patrona Dubrownika. Do miasta oryginalnie dostawało się przy pomocy drewnianego mostu zwodzonego, zaciąganego w nocy tak, aby nikt nie dostał się do środka. Z czasem drewniany most został zastąpiony kamiennym. Do miasta wchodzimy wąskim korytarzem przez bramę, a następnie schodami na główny deptak miasta.
W skład Bramy Pile wchodzą tak naprawdę dwie bramy – zewnętrzna i wewnętrzna. Brama zewnętrzna została wybudowana w 1537 roku, w tylu renesansowym. Powyżej wejścia bramy zewnętrznej ujrzymy posąg Św. Błażeja, patrona Dubrownika. Posąg wyszedł spod dłuta chorwackiego rzeźbiarza Ivana Meštrovicia. Wewnętrzna część bramy została postawiona w 1460 roku, w stylu gotyckim, wzorując się na znajdującej się po drugiej stronie miasta bramie Peskarija. Do 1818 roku, nad bramą stała baszta, jednak została rozebrana przez Austriaków.
Fontanna Onufrego
Wchodząc na Stare Miasto przechodząc przez Bramę Pile, Twoim oczom ukaże się wielka fontanna, zaprojektowana na kształt walca. Ta, wybudowana w 1483 roku, fontanna to jeden z symboli miasta. Jak każda, także i fontanna Onufrego, ma za zadanie między innymi spełniać nasze marzenia. Jeżeli chcemy, aby tak się właśnie stało musimy koniecznie napić się wody z jednego z 16 kranów znajdujących się w ustach maszkaronów ozdabiających fontannę.
Każdy z kranów zdobi maska wyrzeźbiona w kamieniu, a nad całością czuwa kamienny posąg psa. Fontanna na przestrzeni lat musiała przejść kilka zabiegów renowacji, w 1667 roku została poważnie uszkodzona podczas trzęsienia ziemi.
Klasztor Franciszkanów
Ten zabytkowy klasztor, znajdujący się w okolicy bramy, jest miejscem spokojnym i oddalonym od miejskiego szumu.
Cały kompleks to klasztor, ale także muzeum, kościół, biblioteka oraz apteka – powstała w 1317 roku, będąca trzecią najstarszą apteką na świecie!
Stary kościół został prawie całkowicie zniszczony w wielkim trzęsieniu ziemi z 1667 roku.
Wnętrze kościoła pochodzi z epoki baroku, Ambona została wybudowana w XV wieku, natomiast ołtarz główny w 1713 roku. Z okresu przed trzęsieniem ziemi pozostała również XV-wieczna kaplica w kształcie trójskrzydłowej szafy z malowanym drewnem. W kościele jest również pochowany wspaniały poeta Dubrownika, Ivan Gundulić.
Drugą atrakcją kompleksu klasztornego jest apteka, która działa nieprzerwanie od 1317 roku. Oprócz realizacji recept, można wypróbować autorskich kremów wykonanych z lokalnych produktów według tradycyjnych receptur. W klasztorze znajduje się również niewielkie muzeum znane z obrazu św. Błażeja przedstawiającego Dubrownik z czasów sprzed trzęsienia ziemi.
Wystawa War Photo Limited
Wystawa to stała wystawa zdjęć wojennych zlokalizowana w Muzeum pozostałości wojennych. Na wystawie znajdziemy przede wszystkim zdjęcia z wojny w Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa. Ze względu na swoją ciężką i drastyczną tematykę, raczej nie jest to punkt do odwiedzenia podczas rodzinnych wakacji, ale z pewnością jest wystawą godną zobaczenia i poświęcenie chociażby kilku chwil na refleksję. Cała wystawa wypełnia eksponatami dwa piętra galerii, a jej temat przewodni zmienia się co jakiś czas.
Muzeum znajduje się w centrum, tuż przy Stradun, głównej ulicy Starego Miasta.
Należy pamiętać, że nie jest to wystawa całoroczna i zwiedzający mogą ją zobaczyć w miesiącach od kwietnia do października.
Aby poznać aktualne godziny otwarcia oraz ceny biletów, należy udać się na oficjalną stronę muzeum.
Stary Port
Stary Port ten malowniczy port, który niegdyś był strategicznym punktem chorwackiego handlu, obecnie to miejsce z którego można wypłynąć na rejs na okoliczne wyspy, bądź skorzystać z wodnych taksówek. Stary Port znajduje się przy wschodnim brzegu miasta i otoczony jest przez dwa falochrony. Obecnie stanowi przystań zarówno dla prywatnych łodzi jak i statków wycieczkowych i komercyjnych.
Zobacz także
- 5 miejsc, które warto zobaczyć na Malcie
- 5 miejsc, które warto zobaczyć na Bali
- 5 miejsc, które warto zobaczyć w Hongkongu
- 5 miejsc, które warto zobaczyć w Szanghaju
- 5 miejsc, które warto zobaczyć w Tokio
- 5 miejsc, które warto zobaczyć w Hanoi
- 5 miejsc, które warto zobaczyć w Atenach
- 5 miejsc, które warto zobaczyć w Rodos
- 5 miejsc, które warto zobaczyć w Barcelonie
- 5 miejsc, które warto zobaczyć w Lizbonie
- 5 miejsc, które warto zobaczyć w Toskanii