Valletta
Valletta to miasto założone w 1566 roku, które od 1571 roku jest stolicą Malty. Valletta ze względu na swoją architekturę i historyczny wygląd, przypomina przeogromne muzeum na świeżym powietrzu. Pomimo niewielkich rozmiarów, miasto gromadzi w sobie nie tylko wiele historycznych budynków w stylu barokowym, ale także kilka dużych firm mających tutaj swoją siedzibę, a sama Valletta to także centrum administracyjne i handlowe Malty.
Valletta, poza tym, że jest jedną z najmniejszych stolic w Europie, jest również jedną z najmłodszych, założoną nieco ponad 450 lat temu. Miasto zostało zbudowane przez Rycerzy Zakonu św. Jana (znanych również jako Rycerze Maltańscy lub Joannici), na półwyspie z dużymi naturalnymi portami po obu jego bokach. Przeżywszy Wielkie Oblężenie, skutecznie odpierając próbę inwazji Imperium Osmańskiego na wyspy maltańskie, Rycerze strategicznie wybrali lokalizację Valletty ze względu na jej wysoce obronną pozycję.
Dzięki funduszom z Watykanu, Rycerze zbudowali Vallettę, aby umocnić Maltę jako twierdzę rzymskiego katolicyzmu. Pomimo niewielkich rozmiarów Malta miała znaczną przewagę militarną ze względu na swoje położenie i była idealnym miejscem dla Rycerzy do przyjmowania chorych i rannych, co było ich podstawową misją.
Wiele zabytków Malty jest na tyle cenne, że od 1980 roku wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Mogłoby się wydawać, że dzięki temu miasto jest tłoczne i przepełnione turystami, jednak na szczęście tak nie jest.
Valletta jest małym miastem, wg cenzusa z 2016 roku, zamieszkuje je jedynie 5,730 osób. Posiada dwa porty: Marsamxett, Grand Harbour i 25 kościołów. W przeszłości zbudowana jak fort z murami bastionowymi otaczającymi jego obwód przez Rycerzy Maltańskich (Rycerzy Zakonu św. Jana).
Trzy Miasta (The Three Cities): Birgu, Cospicua, Senglea
Ta tajemnicza nazwa odnosi się do trzech średniowiecznych ufortyfikowanych miast na północy Malty, założonych przez Rycerzy Zakonu Świętego Jana w XVI i XVII wieku.
Trzy miasta to Birgu (znane również jako Vittoriosa), Senglea (zwane również Isla) i Bormla (zwane również Cospicua). Birgu jest najstarszym z Trzech Miast i istniało na długo przed przybyciem Rycerzy. Jest to również najbardziej popularne miasto z Trzech Miast ze względu na swoje bogactwo historyczne i kulturowe. Można je znaleźć na wschód od stolicy Valletty, po drugiej stronie Grand Harbour.
Trzy Miasta ostatnimi czasy zaczęły odzyskiwać swoją dawną popularność, i przyciągają wielu inwestorów, którzy kupują nieruchomości, aby przekształcić je w nowoczesne domy. To ożywienie przyciągnęło również branżę turystyczną, dzięki niewielkim hotelom, restauracjom i winiarniom pojawiającym się wzdłuż wąskich, krętych uliczek i zaułków Trzech Miast.
Wielkim sukcesem zarówno dla Maltańczyków, jak i turystów, okazał się projekt Birgu Waterfront, który obejmuje wspaniale odrestaurowany fort, muzea, przystań jachtową i kilka miejsc rozrywki i wyśmienitej kuchni.
Każde z Trzech Miast z osobna ma wiele do zaoferowania.
Najpopularniejszym, a zarazem najbardziej atrakcyjnym turystycznie jest Birgu. W Birgu zwiedzający mają okazję zobaczyć Muzeum Morskie, Pałac Inkwizytorów i oczywiście Fort St, Angelo. Kolejne miasto, Bormla, z sześciokilometrowymi fortyfikacjami, jest domem dla imponującego kościoła parafialnego z oratorium pełnym dzieł sztuki. Isla mieści dwa zdumiewające kościoły (St Philips i Our Lady of Victories) i ma piękny ogród z widokiem na Grand Harbour, gdzie można znaleźć świetny przykład strażnicy Gardjola.
Gozo
Główne atrakcje wyspy gromadzą się przede wszystkim wokół wybrzeża.
Wyspa jest oddzielona od Malty tylko niewielkim kanałem, ale zdecydowanie odbiega od swojego sąsiada tempem życia i spokojną atmosferą.
Gozo słynie także z przemysłu rolniczego i niesamowitych miejsc na wybrzeżu.
Gozo, podobnie do reszty Malty, bogate jest w liczne historyczne miejsca, zabytki, zachowane w idealnym stanie. Znana na całym świecie Cytadela Gozo oferuje wgląd w czasy średniowiecza, a szereg znalezisk archeologicznych na Gozo dodaje jeszcze więcej historycznego i mistycznego klimatu. Istnieje również linia brzegowa, która oferuje nieskończone miejsca do pływania i nurkowania. Jest to także miejsce gdzie możemy odwiedzić liczne restauracje oraz sklepy.
Jednym z popularniejszych zabytków Malty jest Cytadela.
Jej historia sięga średniowiecza, położona jest na wysokim zboczu wzgórza i otoczona starożytnymi murami, które powstrzymywały obcych najeźdźców. Dziś to urzekające centrum Rabatu (Victoria) – największego miasta Gozo – prezentuje niezliczone uliczki, targowiska, sklepy i inne podstawowe elementy maltańskiej kultury.
Po wielu z największych budynków Cytadeli pozostały tylko ruiny, ale kilka z nich, w tym Stary Sąd i Pałac Starego Gubernatora, zachowało się w pełni. Ponadto istnieje szereg muzeów prezentujących artefakty i historyczne bibeloty. Jeżeli planujesz zakupy i pamiątki to koniecznie udaj się na centralny rynek It-Tokk, aby znaleźć wspaniałe lokalne produkty i ubrania.
Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest zatoka Dwejra, znajdująca się na zachodnim wybrzeżu Gozo. Nazwana na cześć małego domu, który kiedyś zajmował plażę. Jednym z powodów, dla których mieszkańcy i turyści przybywają do tej zatoki, są wspaniałe formacje skalne, które zostały naturalnie wyrzeźbione przez tysiące lat wraz z 60-metrową jaskinią! Zatoka Dwejra jest również popularna wśród miłośników nurkowania. Istnieje wiele podwodnych punktów obserwacyjnych na płyciznach lub w Blue Hole, pobliskim malowniczym miejscu nurkowym. Istnieje również możliwość wycieczki krajobrazowej łodzią rybacką.
Mdina
Mdina i Rabat to dwa popularne miasta na Malcie (w południowo-zachodniej części głównej wyspy), a każde z nich jest podziwiane i lubiane z bardzo różnych powodów.
Mdina jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na Malcie, ponieważ nigdzie nie ma miejsca z tak wspaniałymi widokami na Maltę. Mdina to niewielkie miasteczko, bogate w historię i wysokie fortyfikacje bastionowe. Znajduje się tutaj sporo bardzo starych budynków, które przez wieki były dobrze utrzymane i obecnie możemy cieszyć się nimi w całej okazałości.
Mdina, zwana także Cichym Miastem, otoczona jest ufortyfikowanymi murami bastionowymi i znajduje się na szczycie jednego z najwyższych wzgórz Malty. Dzisiejsza Mdina została zbudowana w średniowieczu na miejscu miasta zwanego Maleth, odnalezionego w VIII wieku p.n.e. przez osadników fenickich. Dzięki wysokim murom zewnętrznym wzniesionym w XI wieku zachowało się wiele budynków zbudowanych kilka wieków temu.
Mdina jest widoczna z dużej części Malty. Jadąc do Rabatu, masz okazje zaznać przepięknego widoku na panoramę Mdiny. Miasto posiada wspaniały, historyczny klimat, spacerując po jego ulicach co rusz na Twojej drodze stają kolejne, wspaniale zakonserwowane zabytki.
Będąc w Mdinie nie możesz nie odwiedzić kilku kluczowych zabytków. Jednym z nich jest poświęcona Patronowi Malty katedra św. Pawła.
Katedra została wybudowana w XVII wieku w stylu barokowym. Zaprojektowana przez architekta Lorenzo Gafa. Budowa katedry zajęła pięć lat. Imponujące wnętrze zawiera ozdobne złocone sklecenie przedstawiające Wrak statku św. Pawła, przedstawione przez artystów, braci Manno. Otoczone marmurem i szczegółowymi kamiennymi murami, wnętrze katedry jest jeszcze bardziej inspirujące niż jej piękna fasada.
Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia, jest Narodowe Muzeum Historii Naturalnej, położone w XVIII-wiecznym pałacu, który w XIX wieku pełnił funkcję szpitala dla chorych na cholerę i żołnierzy brytyjskich oraz chorych na gruźlicę. Na początku XX wieku, pałac Vilhena stał się siedzibą Narodowego Muzeum Historii Naturalnej.
Rabat
Rabat to jedno z najstarszych miast Malty, niegdyś przedmieścia Mdiny. Rabat rozkwita od bogactwa dobrze zachowanych kościołów. Dwa ważniejsze z nich znajdują się na ulicy Świętego Pawła – głównej ulicy starego miasta. Na szczególną uwagę zasługuje kościół parafialny św. Pawła – budowla o wyważonej elewacji i bogatym wnętrzu. W dalszej części ulicy znajduje się kościół franciszkanów pod wezwaniem Narodzenia Pańskiego. Ten pochodzący z 1500 roku kościół zawiera niezwykłe dzieła sztuki, w tym dwa najstarsze obrazy religijne na wyspie: Opłakiwanie Chrystusa i Dziewicę z Dzieciątkiem z Aniołami autorstwa Antonio de Saliba. Oba dzieła sztuki zostały niedawno odrestaurowane.
Po drugiej stronie Rabatu znajduje się kościół Dominikanów – solidna budowla typowa dla budynków tego zakonu. Do kościoła przylega spokojny krużganek – największy na Malcie. Na Triq Santu Wistin znajduje się kościół Augustianów. Kościół został zaprojektowany przez Gilorama Cassara, który później zbudował katedrę św. Jana w Valletcie. Jedną z ciekawszych atrakcji Rabatu jest Casa Bernard na ulicy Świętego Pawła. Jest to rezydencja magnacka z XVI wieku, która została w pełni przywrócona do dawnej świetności i jest teraz otwarta dla zwiedzających od poniedziałku do soboty.
Oprócz kilku kluczowych muzeów i ciekawych miejsc, Rabat słynie z jednego z niewielu obszarów leśnych znanych w kraju, z Ogrodów Buskett, do których wejście znajduje się na obrzeżach wioski. Rabat to typowe maltańskie miasteczko, w którym wciąż odbywają się tradycyjne wiejskie festyny, a klimatyczne uliczki dają się na nowo poznać z każdym kolejnym spacerem. Jeśli chodzi o zakwaterowanie to Rabat, podobnie jak Mdlina, nie jest popularnym miejscem na pobyt, chociaż można znaleźć kilka niewielkich hoteli. Jeżeli zależy Ci na spokojnym wypoczynku, w klimatycznym miasteczku, bez zatłoczonych turystami ulic, to zarówno Rabat jak i Mdina będą do tego idealne.
Zobacz także
- 5 miejsc, które warto zobaczyć na Rodos
- 5 miejsc, które warto zobaczyć na Bali
- 5 miejsc, które warto zobaczyć w Hongkongu
- 5 miejsc, które warto zobaczyć w Szanghaju
- 5 miejsc, które warto zobaczyć w Tokio
- 5 miejsc, które warto zobaczyć w Hanoi
- 5 miejsc, które warto zobaczyć w Atenach
- 5 miejsc, które warto zobaczyć w Dubrowniku
- 5 miejsc, które warto zobaczyć w Barcelonie
- 5 miejsc, które warto zobaczyć w Lizbonie
- 5 miejsc, które warto zobaczyć w Toskanii